За много от любителите на металните бижута и накити е позната появата на раздразнения, зачервяване и обриви в зоните, където въпросните предмети са в продължителен контакт с кожата. Най-баналната причина за подобни прояви е наличието на алергия към метали, която често остава скрита и за която до появата ѝ дори не сме подозирали.
В повечето от тези случаи алергията към метали не е сериозно състояние и нейните прояви и последствия се изразяват единствено в кожни раздразнения. По-сериозна обаче е ситуацията, когато има такава алергична нагласа, а в метални предмети се вкарват вътре в организма. Такива случаи има например при поставянето на зъбни импланти, стентове на кръвоносни съдове, изкуствени стави и други подобни медицински интервенции. Голяма част от тези предмети са частично или изцяло метални.
Затова преди такива намеси е силно препоръчително да се направи тест за алергия към метали. Той ще покажа дали предстоящата интервенция ще може да осигури единствено своите ползи, или ще крие и рискове от алергични реакции.
Предоперативният скрийнинг за алергия към метали е стандартно прилагана процедура, която помага не само да се подбере точният тип имплант от подходящ и безопасен материал, но и да се намали значително риска от нежелани последствия след подобни медицински намеси. Затова тестовете за алергия към метали са вече широко възприети процедури в сферата на орпопедичната, артропластичната, денталната практика и др.
Алергия към метали – същност на това състояние
Алергията към метали е пример за алергия тип IV. Това е специфична проява на свръхчувствителност от забавен тип. При нея, за разлика от други типове алергични рекации, протичащи бързо, алергията към метали е клетъчно медиирана и имунната реакция се развива бавно – в рамките на до или повече от 24 часа след срещата на имунната система с даден алерген – в случая метални импланти или предмети. При алергична реакция към метал проявите са индуцирани не от антитела /имуноглобулини/, насочени срещу алергена, а от Т-клетките на имунната система, които провокират възпалителни реакции в организма.
При хора с алергия към метали имунната система разпознава йоните на металите и комплексите, които те образуват в организма, като алергени. Това води до постепенно активиране и пролиферация на Т-клетките с цел по-лесно и бързо справяне с погрешно разпознатите алергени. Този процес отнема известно време.
Именно времето, необходимо за активиране на имунните клетки, е причина за това тип IV реакциите на свръхчувствителност да се развиват по-бавно от класическите алергични прояви и да се означават като алергии от забавен тип.
Колко често се среща алергия към метали
Практиката показва, че алергия към метали развиват между 10% и 17% от хората. Най-често се установява алергична нагласа към никел, кобалт, хром, титан, паладий и др. Тези метали и техни сплави се използват при производството на разнообразни накити, но и на импланти. Много от използваните метали се считат за био инертни, т.е. непредизвикващи алергични реакции. Но има събрани данни, че такива реакции да възможни, особено при хора със свръхчувствителност.
Всичко това налага по-сериозното отношение към профилактичните тестове за алергия към метали. Особено важно е това преди предстояща операция за смяна на коленна става или на тазобедрена става.
По-сериозните последствия след поставяне на имплант при хора с алергия към метали
Развитието на алергична реакция след поставяне на метален имплант може да предизвика болки и инфекции, водещи до разхлабване на ставния имплант, бавно зарастване на раната в зоната на оперативната интервенция или до по-сериозни системни усложнения.
Заради това днес скрийнингът за свръхчувствителност и алергия към метали се препоръчва все по-често, особено в ортопедичната практика преди поставяне на импланти. Тест за алергия към метали може да се прави и след имплантиране, в случаи, когато има съмнение за неправилно зарастване и за успеха на операцията като цяло. Резутатите от теста може да бъдат много добър ориентир за това дали си струва да се повтори имплантирането и дали трябва да се потърси друг тип имплант при последващата интервенция.
Симптоми на алергия към метали
Повишената чувствителност към метали се асоциира със свръхактивна имунна система и може да бъде разпозната по симптоми като:
- хронична умора;
- чести мускулни и ставни болки и болки в сухожилията, без наличие на възпаление /фибромиалгия/;
- когнитивни нарушения, главоболие и депресивни състояния;
- кожни обриви и др.
Много често алергията към метали е придружаващо състояние при здравословни проблеми, като:
- множествена склероза;
- синдром на хроничната умора;
- ревматоиден артрит;
- лупус и други автоимунни заболявания като тиреодит на Хашимото, псориазис и др.
Стандартизиран метод за диагностицитане на алергия към метали и други типове алергична реакция тип IV от забавен тип
Много интересна особеност на част от Т-клетките на имунитета е тяхната памет. Тези клетки остават да циркулират в кръвообращението дълго време след среща с даден алерген. Подобна е ситуацията и при хора с алергия към метали, като при тях дълго време след излагане на даден метал се откриват Т-клетки, които разпознават този метал като алерген. Така, при последваща среща с въпросния метал, тези Т-клетки бързо се намножават и водят до изразена алергична реакция.
Именно нивата на Т-клетките и интензивността на имунологичната реакция при среща с даден метал може да се измерят и да послужат за показател за алергия към въпросния метал. Това стои в основата на модерния тест за алергия към метали Melisa.
С тест Melisa може да се отчете алергия към над 30 метала и техни съединения, в това число някои от най-често използваните за производството на импланти и други медицински изделия, като алуминий, цирконий, титаний, сребро, никел, желязо, хром и др.
Приложение на кръвния тест за диагностициране на алергия към метали
Тестът не отчита нивата на тези метали в организма, а показва дали имунната система реагира ненужно силно при среща с тях. Тези данни може да бъдат много полезни преди предстояща оперативна намеса, включваща използването на метални импланти.
Но стандартизирания кръвен тест за алергия към метали може да се използва и като диагностично средство при съмнения за такава алергия. Например при хора /независимо дали деца, или възрастни/, при които досегът до метали предизвиква специфични кожни реакции в ежедневието.
Всичко това показва колко широко приложение може да има тестът за алергия към метали Melisa. Включително при хора с хронични автоимунни или алергични състояния, особено ако причината за развитието им не е изяснена. Екипът на Detox Center може да бъде от помощ за провеждане на кръвен тест за алергия към метали при всяко съмнение за наличие на такава. С различните панели на теста може да се провери и установи реакция към един или повече метали.
За още информация по отношение на имплантите, реакцията на организма към тях, потенциалните последствия и за важността от провеждането на тест за алергия към метала в тези продукти – може да разчитате на видеото, което споделяме тук: