Инсулинът е важен хормон, който се произвежда от панкреаса и изпълнява жизненоважни функции в човешкото тяло. Една от основните му задачи е да позволи на глюкозата да навлезе в клетките, за да се използва като енергия и да поддържа количеството глюкоза, намиращо се в кръвния поток в нормални граници. Освобождаването на инсулин е строго регулирано при здрави хора, за да се балансира приема на храна и да се задоволят метаболитните нужди на организма. Това е сложен процес и други хормони, открити в червата и панкреаса, също допринасят за регулирането на кръвната захар.
Какво представлява инсулиновата резистентност
За инсулинова резистентност говорим, когато клетките в мускулите и черния дроб не реагират добре на инсулина и не могат да използват глюкозата в кръвта за енергия. За да компенсира това, панкреасът започва да произвежда по-голямо количество инсулин. С течение на времето нивата на кръвната захар се повишават. Синдромът на инсулинова резистентност включва голяма група здравословни проблеми като затлъстяване, високо кръвно налягане, високи нива на холестерол и триглицериди и диабет тип 2.
Може да се живее с инсулинова резистентност, като се спазват някои съвети за хранене и физическа активност. Същото важи и за диабетиците, при които липсва какъвто и да било инсулин (диабет тип 1).
В статията ще търсим отговори на въпросите: как точно работи инсулинът, защо е толкова важен, защо развиваме инсулинова резистентност и как да подобрим здравето си при проблем с нивата на този хормон.
Инсулин – същност и функции в човешкия организъм
Инсулинът е пептиден хормон, секретиран от β-клетките на панкреатичните Лангерхансови острови и поддържа нормални нива на кръвната захар, като улеснява клетъчното усвояване на глюкоза, регулира въглехидратния, липидния и протеиновия метаболизъм и насърчава клетъчното делене и растеж чрез своите митогенни ефекти. Митогенезата се определя като процес на индукция на митоза в клетките. Митозата представлява вид клетъчно делене, при което една клетка се дели, за да произведе две нови клетки, които са генетично идентични.
Инсулинът е от решаващо значение за цялостното здраве и оцеляване. Проблемите с производството или функцията на инсулин могат да доведат до хипогликемия (много ниска кръвна захар), хипергликемия (прекалено висока кръвна захар) и диабет. Когато нивата на инсулин не са в рамките на нормалното, това може да има негативен ефект върху всички тъкани, органи и системи.
Функции на инсулина
Инсулинът е хормонът отговорен за използването и съхранението на енергия. След хранене помага на клетките да използват хранителните вещества – въглехидрати, мазнини и протеини. Тялото разгражда тези макронутриенти съответно на захарни молекули, молекули на аминокиселини и липидни молекули. Организмът също така съхранява и прегрупира тези молекули в по-сложни форми при нужда.
Панкреасът обикновено произвежда повече инсулин в отговор на скока в нивата на кръвната захар, както се случва след хранене например. Това е така, защото инсулинът действа като „ключ“, за да позволи на глюкозата да се използва като енергиен източник от клетките.
Освен това, когато има излишък от глюкоза в кръвния поток, което е състояние, известно като “хипергликемия”, инсулинът насърчава съхранението на глюкоза под формата на гликоген в черния дроб, мускулите и мастните клетки. След това тези запаси могат да се използват при повишени енергийни нужди на тялото. В резултат на това има по-малко инсулин в кръвта и се възстановяват нормалните нива на кръвната захар.
При липса на инсулин тялото не е в състояние да използва глюкозата като енергия за клетките. В резултат на това глюкозата остава в кръвния поток и може да доведе до хипергликемия.
Хроничната хипергликемия е характерна за захарния диабет и, ако не се лекува, може да доведе до увреждане на нервната система, очите, бъбреците и крайниците.
Други важни функции на инсулина в организма са следните:
- Модифициране активността на ензимите и произтичащите от това реакции в организма.
- Изграждане на мускули след заболяване или нараняване чрез транспортиране на аминокиселини до мускулната тъкан.
- Управление разграждането на протеини и липиди поради промени в мастните клетки.
- Използването на аминокиселини и калий от клетките, което не може да се осъществи при липса на инсулин.
Предразположение към инсулинова резистентност
Инсулинова резистентност е по-често срещана при следните групи хора:
- Хора с фамилна анамнеза за диабет
- Хора с наднормено тегло
- Хора, които са физически неактивни
- Жени със синдром на поликистозни яйчници (PCOS)
- Определени етнически групи (напр. австралийци).
Съвети за подобряване на здравето при инсулинова резистентност
Ако сте с наднормено тегло, загубата на тегло ще подобри инсулиновата чувствителност на клетките значително. Консумацията на по-малки порции, с по-ниско калорийно съдържание и повече физическа активност са в основата на контрола на теглото. В храненето трябва да се наблегне на по-малко въглехидрати, повече ненаситени мазнини и фибри и периодично гладуване (фастинг).
От друга страна, физическата активност е не само полезна за управление на теглото, но може и да помогне за подобряване на инсулиновата резистентност. Достатъчни са 30 минути физическа активност през поне 4 дни от седмицата. Упражнения със съпротивление или допълнително тегло също могат да помогнат при инсулинова резистентност.
Освен че помага да се подобри чувствителността на клетките към инсулин и изгражда мускули, които могат да абсорбират кръвната глюкоза, физическата активност отваря алтернативен портал за глюкозата да навлезе в мускулните клетки, без инсулинът да действа като посредник, намалявайки зависимостта на клетките от инсулин за енергия.
Някои хранителни добавки, които могат да помогнат за подобряване на инсулиновата чувствителност при хора с наднормено тегло са:
- Пробиотици и омега 3 мастни киселини
- Магнезий
- Ресвератрол
- Хром
- Алфа липоева киселина
Ролята на NADH +
NADH е съкращението за естествено срещащото се биологично вещество, никотинамид аденин динуклеотид хидрид. „H“ означава високоенергиен водород и показва, че това вещество е във възможно най-биологично активната форма.
Често наричан коензим 1, NADH е ценен коензим в тялото, който улеснява множество биологични реакции. NADH е необходим за клетъчното развитие и производството на енергия: от съществено значение е да се произвежда енергия от храната и е основният носител на електрони в процеса на производство на енергия в клетките.
NADH също е важен антиоксидант. Дори учените признават, че NADH е най-мощният антиоксидант за защита на клетките от увреждане от вредни вещества. Но защо го споменаваме тук и каква е връзката му с метаболизма и инсулина?
Дефицитът на NADH води до енергиен дефицит на клетъчно ниво, което причинява симптоми на умора и изтощение. Когато тялото има дефицит на NADH, то много по-трудно може да се осигури енергия. Колкото повече NADH има за една клетка, толкова повече енергия може да произведе. За съжаление, производството на NADH в тялото намалява с напредването на възрастта, както и при диабет, затлъстяване и инсулинова резистентност. Тези сложни отношения са подробно изследвани от екип учени, които отбелязват, че че поддържането на правилни съотношения NADH/NAD+ е от основно значение за подобряване на инсулиновата резистентност.
Натурални хранителни добавки за регулиране нивата на инсулин
Комплекс от мерки може да се приложи по отношение на регулиране нивата на инсулин, като трябва да се обърне внимание на:
- Режим на хранене с по-ниско съдържание на въглехидрати (нисковъглехидратна диета)
- Контрол на порциите и броя хранения на ден
- Упражняване на редовна физическа активност и намаляване на теглото, ако е наднормено, при затлъстяване или метаболитен синдром
- Консумация на мазни риби, осигуряващи омега мастни киселини, които доказано помагат за намаляване на инсулиновата резистентност при хора със затлъстяване, диабет и други
- Осигуряване на необходимото количество белтъчини в ежедневния режим
Освен тези стъпки, приемът на натурални продукти за подобряване на инсулиновата чувствителност и нормализиране на инсулина също е добро решение. Метабол Контрол е един от продуктите, които са предназначени за подобрено усвояване на глюкозата и подобряване симптомите на инсулинова резистентност. Естественият екстракт от Гимнема в Метабол Контрол работи много ефективно като подпомага регенерирането β-клетките на панкреаса.
Друг потенциално благотворен продукт за регулиране нивата на инсулин е Акти Р-АЛА / Acti R-ALA. Неговата формула е предназначена да подпомогне усвояването на въглехидрати и инсулиновата сигнализация. Алфа липоевата киселина в Акти Р-АЛА е органично биологично активно съединение, което насърчава въглехидратния метаболизъм и помага за регулиране нивата на глюкозата. Това е изключително полезно действие, тъй като при инсулинова резистентност клетките по-трудно реагират на инсулина и това пречи на усвояването на глюкоза, която остава в кръвния поток. Това повишава риска от развитие на здравословни нарушения като метаболитен синдром и диабет тип 2.
Използвани източници
- Mechanisms of Insulin Action and Insulin Resistance, Max C. Petersen and Gerald I. Shulman Physiological Reviews 2018 98:4, 2133-2223
- Wilcox G. Insulin and insulin resistance. Clin Biochem Rev. 2005;26(2):19-39.
- Draznin B. Mechanism of the mitogenic influence of hyperinsulinemia. Diabetol Metab Syndr. 2011;3(1):10. Published 2011 Jun 13. doi:10.1186/1758-5996-3-10
- Interplay between NADH oxidation by complex I, glutathione redox state and sirtuin-3, and its role in the development of insulin resistance https://www.meta.org/papers/interplay-between-nadh-oxidation-by-complex-i/32305451