Иридиологията, наричана и ирисова диагностика, е много интересен и все по-популярен съвременен диагностичен метод на полето на холистичната медицина. Базира се изследване на цвета, формата и някои допълнителни характеристика на окото, които според специалистите в областта, може да дадат точна представа за общото здравословно състояние на даден човек. Нещо повече – счита се, че днес ирисовата диагностика се е развила дотолкова, че чрез нея може да се установят някои конкретни заболявания.
Най-общо, в основата на ирисовата диагностика стои разделянето на ириса на окото на отделни зони, всяка от които кореспондира с отделна зона на тялото. По този начин окото може буквално да се приеме за прозорец, разкриващ състоянието на организма на системно ниво.
Счита се, че на база на конкретното състояние на тези зони в ириса на отделния човек може да се открият органи и системи, които в конкретния момент са свръхактивни, подложени на свръхнатоварване и стрес или в тях текат възпалителни процеси. Тези данни може да послужат за заключение дали човекът е боледувал от определени заболявания и дали е предразположен към такива за в бъдеще.
Защо точно ирисът се използва като зона от тялото с диагностичен потенциал
Отдавна е известно, че особеностите на ириса са сред най-стабилните характеристики на човешкото тяло. В нормалния случай те остават непроменени през целия ни живот.
От една страна, това е причина особеностите на ириса да се използват като уникална индивидуална характеристика в сферата на биометричните данни. По тях може да се направи идентификация на всеки отделен човек. А от друга страна, всяка установена промяна в стандартните ирисови параметри може да се използва като потенциално доказателство за отклонение от нормалното здравословно състояние на организма. Точно тези зависимости стоят в основата на съвременната ирисова диагностика.
Стандартният подход включва използването на стандартни модели на ириса, подобни на диаграма, които изобразяват около 60-90 отделни зони. Те се използват за шаблон, с който се сравняват данните от моментна снимка на ириса на изследвания човек. Характеристиките на всяка отделна зона (цвят, пигментация, плътност, форма) се асоциират с дейността на определен орган или система. А всяко отклонение от нормата в дадена зона на ириса се счита за показател за определен здравословен проблем.
Корените на ирисовата диагностика може да се проследят с цели хилядолетия назад във времето. Още в дълбока древност очите са били разглеждани като прозорец, през който прозирали признаците на здравословни проблеми. Постепенно през вековете методът не просто не е бил игнориран или забравен, а напротив – утвърдил се е като популярен подход в алтернативната медицина. Той има своите подръжници и днес. Според тях ирисовата диагностика може да се използва като надежден диагностичен метод в множество направления и с разнообразни приложения.
Кои здравословни проблеми може да се установят чрез методите на ирисова диагностика
Тук е важно да се уточни, че самата ирисова диагностика не е самостоятелно приложим метод за поставяне на диагноза. Тя обаче може да се използва като насочващо средство за установяване на органи и системи, които работят под стрес или са засегнати от болестни процеси. Така например се счита, че чрез ирисова диагностика може да се получат данни за евентуално наличие на състояния като:
- Хипертония /високо кръвно налягане/ – за много показателен признак за хипертония се счита появата на характерни кръгове около ириса. Те може да се установят лесно от специалист по ирисова диагностика. Ранното установяване на този сериозен проблем по толкова лесен начин може да спести редица потенциални усложнения в бъдеще;
- Чернодробни проблеми и такива, касаещи жлъчката– опитните иридиолози могат да диагностицират различни нарушения в дейността на черния дроб по специфични петънца и оцветявания в определени зони на ириса. Това е едно доказателство, че методите на алтернативната медицина може да бъдат от полза на хепатолозите специалисти за ранно диагностициране на чернодробни проблеми, още преди да са се проявили техни симптоми. Много показателни в случая са и цветовите изменения на склерата /бялата част на окото/. Пожълтяването или покафеняването ѝ са много ясен признак за нарушения в чернодробните функции;
- Стомашно-чревни проблеми – тук особено показателна е депигментацията по вътрешните зони на ириса, около зеницата. Счита се, че тя може да бъде симптом на проблеми със стомаха и червата;
- Алергична нагласа – наблюдаването на фините кръвоносни съдове в областта на ириса и склерата може да покаже чувствителност към определени фактори на средата и предразположеност към алергии. За по-конкретната им природа може да се съди по различни маркери, които специалистите по ирисова диагностика познават и отчитат;
- Наличие на протичащи възпалителни процеси в организма – вече споменахме, че опитните специалисти асоциират различните зони в ириса с отделни части на тялото, с които те кореспондират. С помощта на иридиологията, в тези зони може да се проследи наличието на определени биомаркери, които да сигнализират за възпалителни процеси в кореспондиращата част на тялото;
Други здравословни проблеми и състояния, за които се счита, че може да се открият с методите на ирисовата диагностика, включват:
- Витаминен дефицит;
- Отслабена имунна система;
- Повишен оксидативен стрес;
- Висок холестерол и др.
На какво се базира ирисовата диагностика
Окото е много богато снабдено с фини кръвоносни съдове, които може да се наблюдават и изследват чрез методите на иридиологията. Именно тези кръвоносни съдове снабдяват ириса и зоните около него и определят тяхното състояние, структура и характеристики. Посочените по-горе здравословни проблеми и състояния много често водят до промени в структурата на фините кръвоносни съдове. Точно откриването на подобни промени при рутинна ирисова диагностика в определени зони на ириса може да помогне за ранно диагностициране на някое от въпросните здравословни нарушения. На тази именно връзка се базира до голяма степен иридиологията.
Макар да няма медицинската тежест на традиционните диагностични методи, съвременната ирисова диагностика може да бъде един много полезен алтернативен метод за ранно откриване на широк спектър от здравословни проблеми. Ключов тук е терминът ранно откриване. Ирисовата диагностика може да засече даден проблем на фаза, на която той все още не е дал симптоматика и не може да се открие с традиционни методи и изследвания. Така може да се предпише ранна, и най-вече навременна терапия, преди поява на системни усложнения.
Нашите очи може да казват много за здравословното ни състояние. Самата идея за това, че пигментацията на ириса може да бъде прозорец към състоянието на организма, е достатъчно интригуваща. Ирисовата диагностика не може да замени традиционните диагностични методи, но може да бъде прекрасно и неинвазивно допълнение към тях.
Повече за тенденциите в съвременната ирисова диагностика, ползите и приложението ѝ може да научите от видеото: