Заболяванията на сърцето или така наречените сърдечно-съдови заболявания могат да бъдат в различни форми и степени. Високо кръвно налягане, коронарна артериална болест, сърдечно заболяване на клапите, инсулт, аритмии, инфаркт. Според СЗО (Световната Здравна Организация) сърдечно-съдовите заболявания причиняват повече от 17 милиона смъртни случая в света всяка година.
Отново статистиката сочи, че коронарната артериална болест е най-честата форма на сърдечно-съдово заболяване. Благодарение на много проучвания и изследвания, учените са идентифицирали няколко основни променливи, които играят важна роля за намаляване на рисковите фактори за заболявания на сърцето и кръвоносната система.
Колкото повече рискови фактори са налице, толкова по-вероятно е да се развие сърдечно-съдово заболяване. За щастие някои рискови фактори могат да бъдат променени, лекувани или модифицирани.
С промяна в начина на живот значително може да се подобри състоянието на организма и да се намалят рисковете към развиване на заболявания на сърцето и кръвоносната система. Нека поговорим за основните рискови фактори.
Високо кръвно налягане
Високото кръвно налягане или хипертонията има пряко отражение върху риска от сърдечно-съдови заболявания, инфаркт и инсулт. Ако страдате от затлъстяване, пушите или имате висок холестерол, рискът от сърдечните заболявания и заболявания на кръвоносната система значително се увеличава. Кръвното налягане може да варира в зависимост от активността и възрастта.
Високият холестерол е сред основните фактори за сърдечно-съдови заболявания. Холестеролът се намира във всички клетки на тялото, като черният дроб произвежда целия холестерол, от който тялото се нуждае, за да образува клетъчни мембрани и да синтезира определени хормони. Холестеролът се покачва, когато се консумират животински продукти като месо, яйца, млечни продукти. Храните с високо съдържание на наситени мазнини също повишават холестерола.
Твърде много липопротеини с ниска плътност (LDL или лош холестерол) в кръвта причиняват образуването на плаки по стените на артериите, като с това стартира и прогресиращо заболяване, наречено атеросклероза. Когато се натрупа плака в коронарните артерии, които доставят кръв към сърцето, човек е изложен на по-голям риск от сърдечен удар.
Диабет
Сърдечните проблеми са водещата причина за усложнения при възрастните и за съжаление голям процент от тях могат да причинят фатален край. При хора с диабет тип 2 тази опасност се увеличава. Някои расови и етнически групи имат също завишен риск от развитие на диабет. Добрият контрол на нивата на кръвната захар може да намали този риск и да Ви даде спокойствие за Вашето здраве. Ако смятате, че може да страдате от диабет, но не сте сигурни, посетете лекар.
Затлъстяване и наднормено тегло
Излишното тегло може да доведе до повишени нива на холестерол, високо кръвно налягане и диабет – всички основни фактори за сърдечно-съдови заболявания. Лекарите отчитат затлъстяването по индекс на телесна маса. Според специалистите в областта на сърдечно-съдовата хирургия, хора с индекс над 25 са с наднормено тегло. Хора с индекс над 30 се считат за затлъстели.
Заседналият начин на живот
Факт е, че голямото физическо натоварване не е най-добрата ни опция. Но и липсата на натоварване – също. Винаги е добре да търсим баланса, колкото и трудно-постижим да е той. Важно е да се съобразяваме с физическите си особености, да сме щадящи към телата си и да знаем лимитите си. Но и да се предизвикваме.
Ако се усещаме, че прекалено дълго време отлагаме спорта, значи е време да излезем от зоната си на комфорт. Ако всеки ден избираме статично време, пред време за движение и разходки, то ние сме в опасност от заседяване. Колкото повече излизаме от рутината на движение, толкова по-трудно е след това да се върнем обратно към физически активния начин на живот.
Чрез упражнения ние не само изгаряме калории и поддържаме здравословно тегло, но и помагаме на тялото да контролира нивата на холестерол. Освен това високото кръвно налягане се нормализира с помощта на оптимално физическо натоварване и диета в комбинация. Дори упражненията с умерена интензивност са полезни, ако се правят редовно, или обикновените разходки, но ежедневно.
Тютюнопушене
Повечето от нас знаят, че тютюнопушенето повишава риска от рак на белите дробове, но по-рядко се говори за заболявания на периферните съдове, сърдечни заболявания и други сериозни състояния, причинени от тютюнопушене.
Много от фаталните случаи вследствие на заболяване на сърцето всъщност са свързани с негативния ефект върху организма от тютюнопушенето. То ускорява сърдечната честота, стяга главните артерии и може да създаде усложнения в здравословен план, които понякога комплицират оздравителния процес или водят до допълнителни заболявания.
Въпреки че никотинът е основният активен агент, другите съдържащи се химикали и съединения, като катрана например, също са вредни за сърцето в много отношения.
Наследственост
Сърдечните заболявания може да се предават наследствено. Например, ако вашите родители или братя и сестри са имали проблем със сърцето или кръвообращението преди 55-годишна възраст, тогава вие сте изложени на по-голям риск от сърдечни заболявания, отколкото някой, който няма такава фамилна анамнеза. Рисковите фактори, включително високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване, също могат да се предават от едно поколение на друго.
Възраст
По-напредналата възраст е рисков фактор за сърдечни заболявания. Всъщност около 4 от всеки 5 смъртни случая, дължащи се на сърдечни заболявания, се случват при хора на възраст над 65 години.
С напредване на възрастта стените на сърцето могат да се удебелят и артериите могат да се втвърдят, правейки сърцето по-малко способно да изпомпва кръв към мускулите на тялото. Поради тези промени рискът от развитие на сърдечно-съдови заболявания се увеличава с възрастта.
Заради своите полови хормони жените обикновено са защитени от сърдечни заболявания до менопаузата, когато рискът за тях се увеличава.
Пол
Mъжете обикновено са изложени на по-висок риск от инфаркт, отколкото жените. Но разликата намалява, след като жените достигнат менопаузата. След 65-годишна възраст рискът от сърдечни заболявания е приблизително еднакъв между двата пола, когато другите рискови фактори са сходни.
Сърдечно-съдовите заболявания засягат повече жените, отколкото мъжете и сърдечните проблеми обикновено преминават по-тежко при жените, отколкото при мъжете.
Стрес
Стресовите ситуации повишават сърдечната честота и кръвното налягане, увеличавайки нуждата на сърцето от кислород. Това може да доведе до исхемия – недостатъчно богата на кислород кръв, достигаща до тъканите. Когато човек е под влияние на стрес, нервната система освобождава допълнителни хормони – най-често адреналин. Тези хормони повишават кръвното налягане, което може да увреди лигавицата на артериите.
Когато артериите заздравеят, стените могат да се втвърдят или удебелят, което улеснява натрупването на плака. Стресът също така увеличава възможността от образуване на съсирек. Съсиреците могат да блокират артерия, стеснена от плака, и да причинят сърдечен удар.
Стресът може също да допринесе за други рискови фактори като например затлъстяването. Хората, които са под стрес, могат да преяждат за комфорт, да започнат да пушат или да пушат повече, отколкото обикновено.
Важно е да сме информирани за това дали и доколко сме предразположени към заболявания на сърцето и кръвоносната система. Знаейки кои са рисковите фактори, свързани с начина на живот и здравословно състояние, ние ще имаме пълната информираност за това какви промени е нужно да предприемем, за да сме по-здрави и по-силни.
Тест за риск от сърдечна недостатъчност и инфаркт е разработен, за да открие това, което не се вижда на обикновен преглед. Определянето на Lp-PLA2 (съдово-специфичен възпалителен ензим) показва дали плаките, разположени в артериалните стени, имат тенденция за разкъсване. Резултатите от PLAC-TEST позволяват да се оцени индивидуалният риск на пациента и да се коригира терапията според резултатите.
За повече информация и записвания: 02 953 13 87 или +359 884 644 352 за София и 056 81 47 57 или +359 884 644 353 за Бургас.
Използвани източници
- Hajar R. Risk Factors for Coronary Artery Disease: Historical Perspectives. Heart Views. 2017 Jul-Sep;18(3):109-114. doi: 10.4103/HEARTVIEWS.HEARTVIEWS_106_17. PMID: 29184622; PMCID: PMC5686931.
- Bays HE, Taub PR, Epstein E, Michos ED, Ferraro RA, Bailey AL, Kelli HM, Ferdinand KC, Echols MR, Weintraub H, Bostrom J, Johnson HM, Hoppe KK, Shapiro MD, German CA, Virani SS, Hussain A, Ballantyne CM, Agha AM, Toth PP. Ten things to know about ten cardiovascular disease risk factors. Am J Prev Cardiol. 2021 Jan 23;5:100149. doi: 10.1016/j.ajpc.2021.100149. PMID: 34327491; PMCID: PMC8315386.
- Olvera Lopez E, Ballard BD, Jan A. Cardiovascular Disease. [Updated 2022 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535419/
- Frohlich ED, Quinlan PJ. Coronary heart disease risk factors: public impact of initial and later-announced risks. Ochsner J. 2014 Winter;14(4):532-7. PMID: 25598717; PMCID: PMC4295729.