Знаем, че редовното набавяне на достатъчно магнезий е от огромно значение за доброто здраве. В различни публикации сме разглеждали добре проучените симптоми при дефицит на магнезий, които може да засегнат почти всички системи на тялото. Последствията може да бъдат сериозни. Затова тук ще разгледаме някои от най-типичните заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма. Тяхната поява заплашва всеки, който за продължителен период от време не си набавя достатъчно количество от важния минерал. Появата им обаче може да се избегне. Защото дори сериозният дефицит на магнезий може да се овладее бързо и сравнително лесно във всяка възраст.
Магнезият е четвъртият най-обилно представен минерал в тялото. Затова за него е по-правилно да се говори като за макроелемент, отколкото като за микроелемент. Той е сред минералите, за които трябва най-сериозно да се грижим да си набавяме в достатъчни количества.
Многото роли на магнезия и защо е опасна хипомагнеземията
Ниските нива на магнезий се означават и като хипомагнеземия. Може да бъде лека или сериозна, като от това зависи и степента на изява на симптоматиката.
Дейността на сърцето, мускулатурата, нервната система и дори мозъкът са силно зависими от нивата на магнезий в организма. Магнезият е ключов макроелемент, участващ в много различни физиологични реакции, и е кофактор на поне 300 важни ензима. Установено е, че участва пряко в:
- Синтезата на белтъци, ДНК и РНК;
- Производството на енергия в клетките;
- Стабилизирането на мембраните на митохондриите – енергийните централи на клетките;
- Метаболизма на инсулина и регулирането на кръвната захар;
- Регулирането на кръвното налягане и др.
Но освен пряка роля, магнезият има и редица косвени такива. Именно от неговите концентрации например зависи и балансът на други микроелементи в тялото, като натрий, калций и калий. Затова при ниски нива на магнезий обикновено се отчитат и дефицит на някои от тези елементи или повишени нива на други. Този факт може да помогне да си обясним широката гама от заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма.
По-голямото количество от магнезия в тялото е натрупано в костите. Само количеството, което циркулира в кръвната плазма, е достъпно за използване от различните типове клетки и покриване на техните нужди. Затова може да определим 3 основни структури на тялото, които определят нивата на магнезий в организма:
- Чревния тракт, в който става всмукването на магнезия, приет с храната;
- Костите, където се складира основното количество от микроелемента;
- Бъбреците, които отговарят за екскрецията (изнасянето) на магнезий от тялото, посредством урината.
Недостатъчният прием на микроелемента е основна причина за неговия дефицит в организма. Но и проблеми с функционирането на коя да е от посочените телесни структури също може да доведе до дефицит.
3 заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма
Хипомагнеземия се установява при около 2% от хората по света, но има и рискови групи, сред които процентът е много по-висок. При продължителен дефицит рискът от някои типове хронични здравословни проблеми нараства значително. Има поне 3 заболявания, чието отключване може да се свърже с трайният недостиг на магнезий в организма.
Сърдечно-съдови заболявания проблеми
Много добре проследено е негативното влияние на магнезиевият дефицит върху мускулатурата. Това неминуемо се отразява както на сърдечния мускул, така и на гладката мускулатура в стените на кръвоносните съдове. Последствията са провокирани основно от дисбаланса в нивата на калция, натрия и калия, настъпващ при ниски нива на магнезий. Този дисбаланс може да наруши нормалния процес на съкращение и отпускане на мускулните влакна. Затова сред най-сериозните заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма, са сърдечно-съдовите проблеми. Сред хората с траен магнезиев дефицит може да се установи повишен риск от хипертония, аритмия, миокардит, атеросклероза и др.
Диабет тип 2
Друго от хроничните заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма, е диабет тип 2. Установено е, че ниските нива на минерала може да се отразят на чувствителността на клетките към инсулина. Повишава се рискът от инсулинова резистентност – основният предразполагащ фактор за развитие на диабет тип 2.
Важно е да се отбележи и още една взаимовръзка в този случай. Диабетиците са предразположени към хроничен дефицит на магнезий. Причината е в това, че минералът може да се екскретира много по-ускорено от бъбреците, в стремежа им да регулират нивата на повишената глюкоза в кръвта.
Остеопороза
Както беше споменато, костните структури са основния резервоар на магнезий в тялото ни. Най-големи количества от минерала се отлагат точно там. Затова неговите нормални нива са ключов фактор за доброто здраве на костите.
Интересен факт е, че рискът от остеопороза и други костни заболявания може да се повиши както при дефицит, така и при прекомерен прием на магнезий. Но по-сериозен е рискът при недостиг на минерала. Защото той участва в секрецията на паратхормона в паращитовидните жлези. Този хормон регулира усвояването на калция в стомашно-чревния тракт и оказва влияние на кръвните му нива. При недостиг на магнезий, всмукването на калций отслабва, неговите кръвни нива са ниски и съответно минерализацията на костите се влошава. Това влияе сериозно на тяхната здравина.
Сериозните и опасни заболявания, предизвикани от недостиг на магнезий в организма, са рядкост. Дефицитът на този важен минерал не е задължително са отключи някои от посочените по-горе хронични състояния. Но ако е продължителен и особено ако се съчетае с някои допълнителни рискови фактори като злоупотреба с алкохол, хронични бъбречни или чревни проблеми, рисковете за здравето може значително да нараснат.
Иновативните форми на магнезий за превенция на дефицита му
Екипът на Детокс Център може да предложи няколко иновативни форми на магнезий, които подсигуряват бърза и оптимална усвоимост на минерала.
Магне Треонате иновативен продукт, подсигуряващ важния минерал във формата на магнезиев треонат. Тази форма е разработена чрез модерни технологични процеси и позволява висока усвоимост, каквато не може да се постигне чрез стандартните магнезиеви препарати. Магне треонат е нов продукт на Хербамедика и не предизвиква характерните странични ефекти като чревния неразположения и стомашно разстройство, които приемът на високи дози магнезий може да отключи. Продуктът е подходящ и за вегани.
Магне Марин е друго предложение от екипа на Детокс Център за превенция на магнезиевия дефицит. Продуктът съдържа натурален морски магнезийв единствена по рода си форма, получена от чиста морска вода. Магне Марин се предлага във вид на таблетки, капсули, както и в течна форма. Всички те гарантират висока бионаличност на магнезия скоро след прием. Тази серия продукти също е подходяща и за вегани.
Важно е да отбележим, че не само дефицитът, но и предозирането с магнезий също може да бъде опасно състояние. Затова приемът на минерала следва да бъде добре дозиран и консултиран със специалист. Важно е и нуждата от прием на магнезий да се докаже с изследвания на неговите нива в организма. Може да разчитате на екипа на Детокс Център за насоки в това отношение и за препоръчване на правилните изследвания и терапевтични подходи сред предлаганите от нас.
Допълнителни източници:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23264-hypomagnesemia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650510/
https://www.healthdirect.gov.au/magnesium-deficiency