В сезона на алергиите е добре да се има предвид, че характерните симптоми може да се появят както вследствие на алергична реакция, такта и поради състоянието, известно като хистаминова непоносимост. Двете причини изискват различни типове терапевтичен подход. Затова е добре да се изясни коя точно причина лежи в основата на вашите оплаквания. С цел бързо и коректно изясняване на конкретните причини за алергична реакция, Деток Център предлага надежден тест за хистаминова непоносимост. Той се провежда лесно, а резултатите излизат бързо. И дават добър ориентир за това дали е необходимо да се предприемат по-специални терапевтични мерки.
Биологична активност на хистамина
Хистаминът е органично, азотсъдържащо съединение. Молекулата му е изключително дребна на фона на други биологично активни вещества и съдържа само 17 атома. Ролята му в регулацията на много важни процеси, протичащи в тялото обаче, е изключително голяма. Той участва в локалния имунен отговор и регулирането на различни физиологични процеси в стомашно-чревния тракт. В първите години след откриването му се е считал за локално действащ хормон, тъй като не са идентифицирани жлези, които да го секретират. Задълбочените изследвания върху него през последните години обаче затвърждават представата, че той е преди всичко невротрансмитер, участващ в предаването на различни сигнали към главния и гръбначния мозък.
Установено е, че хистаминът се натрупва в специфични клетки, наречени мастоцити и обозначавани като неспецифични фактори на имунитета. В най-ранните фази на една алергична реакция мастоцитите се активират и дегранулират, при което хистаминът се отделя в кръвта. Именно това отключва появата на характерните симптоми на алергична реакция.
Хистаминът предизвиква съкращение на гладкомускулните влакна и разширява кръвоносните съдове. Това води до повишена съдова пропускливост и засилване секреторната активност на лигавиците. До всички тези реакции се стига след контакт на освободения в кръвния ток хистамин със специфичните хистаминови рецептори. Те са локализирани във всички части на тялото и отключената алергична реакция може да засегне всяка отделна система.
Общи симптоми на алергична реакция и хистаминова непоносимост
Характерните симптоми на алергична реакция може да са изключително разнообразни. Все пак, бихме могли да посочим най-обичайните сред тях, като:
- Повишена секреция на носната лигавица;
- Задух;
- Нарушен сърдечен ритъм;
- Сълзене на очите;
- Подпухване на меките тъкани, особено на лицето;
- Сърбеж и зачервяване и обриви по кожата;
- Главоболие;
- Гадене или повръщане.
Всичко това са обичайни симптоми, които засягат хората с повишена алергична нагласа особено силно през пролетта и лятото при цъфтежа на растенията. Оказва се обаче, че освен за алергична реакция, тези оплаквания може да са сигнал и за хистаминова непоносимост, която изисква различен подход за овладяването ѝ спрямо този към типичната алергия. Затова е важно да се изясни кое точно състояние предизвиква симптомите е и препоръчително да се направи тест за хистаминова непоносимост. Той е особено важен при хора, при които се появява нетипична реакция в условия, които досега не са отключвали такива оплаквания.
Хистаминовата непоносимост е състояние, което се разглежда от сравнително скоро. Подробни проучвания около нея се правят едва от началото на 21 век. За последните десетилетия обаче са събрани достатъчно данни за особеностите на състоянието, причините за появата му, както и за методите за неговото доказване и лечение.
Причини за хистаминова непоносимост
Хистаминът има изключително мощно действие и съответно организмът е изградил механизми, с които да може да го регулира и дори неутрализира напълно. В тези механизми участва специфичният ензим диаминооксидаза, или ДАО. При добро здравословно състояние, нашият организъм може да поддържа баланс между хистамина и ензима, който го разгражда.
Хистамин може да се отдели и по време на алергична реакция към даден алерген, и при автоимунни състояния, когато имунната система погрешно разпознава безопасни фактори като алергени и отключва реакция срещу тях. И при двата случая, ако не се синтезира достатъчно количество от ензима ДАО, хистаминът може да се натрупа в кръвта и тъканите и да се развие състояние, известно като хистаминова непоносимост.
Различни фактори може да се окажат причина за недостатъчната секреция на ензима, който неутрализира хистамина. Сред тях са някои хронични храносмилателни проблеми и нарушената пропускливост на червата. Алкохолът, както и някои медикаменти, също може да потиснат секрецията или да инхибират действието на ДАО. Реакция на хистаминова непоносимост може да се отключи и след прекомерна консумация на определени продукти като алкохол, морски дарове, туршии и други ферментирали храни, процесирани месни и млечни продукти и др. Причината е в това, че производството на тези продукти и зреенето им включва участието на различни бактерии, които може да отделят голямо количество хистамин.
Хистаминова непоносимост – тест
Детокс Център предлага бърз и достъпен тест, чрез който с висока точност може да се докаже хистаминова непоносимост и степента на нейната тежест. Тестът цели отчитане активността на диаминооксидазата в кръвния серум. Използва се кръвна проба с венозна кръв. След провеждане на теста и излизане на резултатите екипът на Детокс Център ще даде необходимите препоръки за реакция. Те ще бъдат съобразени с индивидуалния случай на всеки изследвал се пациент.
Центърът предлага и специализиран тест за установяване на генетична обремененост, която може да повлияе активността на диаминооксидазата.
Най-чести препоръки при установена непоносимост към хистамин
След като е установено, че организмът не успява да разгради хистамина в достатъчна степен, е добре да се избягва консумацията на храни, които съдържат това съединение във високи дози. Затова промяната в хранителния режим е първата стъпка, която се препоръчва за превенция появата на симптоми на хистаминова непоносимост.
Тази най-обичайна стъпка може да се допълни и с медикаментозна терапия според преценката на лекуващия лекар след излизането на резултатите от теста за хистаминова непоносимост. Важно е да е отбележи, че резултатите от този тест следва да се интерпретират от специалист. Единствено той може да вземе решение за терапията и за евентуалната нужда от допълнителни изследвания.
Използвани източници:
https://en.wikipedia.org/wiki/Histamine
https://www.webmd.com/allergies/what-are-histamines
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7463562/#:~:text=Abstract,beginning%20of%20the%2021st%20century