Човешкото тяло се състои от множество органи и системи, които се управляват от малки химически пратеници. Те се секретират от ендокринните жлези, част от ендокринната система на човека. Хормоните пътуват по кръвния поток към тъканите и органите и контролират по-голямата част от основните системи на тялото, включително сърдечната честота, метаболизъм, настроение, растежа и развитието, репродуктивната функция. Тяхното проследяване чрез хормонални изследвания е необходим компонент на добрата грижа за здравето.
Хормоните винаги ще бъдат популярна тема в света на здравето и уелнес, и то с много основателни причини. Балансираните хормони играят основополагаща роля в целия жизнен път на жената, влияят на настроението, енергията и теглото, имат ключово значение за забременяване и износване на плода.
В първата част на темата Хормонален статус и хормонални изследвания – важна тема за жените разгледахме някои полови хормони – естроген, прогестерон и тестостерон, който също има значение за женското здраве (за поддържане на силна костна система и не само).
Продължаваме анализа с щитовидните хормони, които определят до голяма степен метаболизма, телесната температура и апетита, но не се изчерпват с тези аспекти на влияние.
Връзката между щитовидните хормони, метаболизма и теглото
Щитовидните хормони регулират метаболизма на тялото, а точната връзка и механизмите между хормоните на жлезата и промените в теглото продължават да са обект на множество изследвания. Когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони (състояние наречено хипотиреоидизъм), метаболизмът се забавя. Това от своя страна предизвиква намаление на броя на калориите, които тялото Ви изгаря и често води до наддаване на тегло.
Има и противоположно на това състояние, при което щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони (състояние наречено хипертиреоидизъм). Тогава метаболизмът преминава в състояние на свръх производство на хормони, изгаряйки повече калории от нормалното. Това може да е една от вероятните причини за загуба на тегло. Това обаче е по-скоро опростена картина на различните фактори, които участват в тези процеси, а не задълбочен анализ.
Ролята на щитовидните хормони
Вашата щитовидна жлеза работи в тясно сътрудничество с хипоталамуса – малка област от мозъка, като заедно спомагат за поддържане на теглото и енергийния си баланс. А от него зависи с колко енергия ще разполагате, колко ще използвате и колко ще разпределите като запас под формата на мазнини.
Едно е сигурно: не само тиреоидните хормони играят роля в това колко енергия използва тялото. Хормоните на щитовидната жлеза работят заедно с редица други хормони, протеини, ядрени рецептори и химикали, поради което това е много сложен процес.
Какво се случва, когато хормоните са дисбалансирани
Хормоналният дисбаланс възниква, когато имате твърде малко или твърде много от някой от щитовидните хормони. Това може да бъде поради редица различни причини, включително стрес, противозачатъчни и други лекарства, хранително разстройство, лечение на рак и други.
Дори и най-малкият дисбаланс може да доведе до големи промени, положителни и отрицателни, в тялото. И тъй като хормоните засягат толкова много различни части на човешкото тяло, симптомите на дисбаланс могат да варират драстично и да бъдат трудни за диференциране от симптомите на други състояние. За да се установи с конкретни данни дали в организма е настъпил хормонален дисбаланс се правят кръвни хормонални изследвания на различните хормони, които обикновено се назначават от личен лекар или ендокринолог.
Хормоналният дисбаланс може да се прояви по много начини в организма и често се проявява различно при мъжете и жените.
При жените хормоналният дисбаланс може да доведе до следните проблеми:
- Наддаване на тегло или загуба на тегло
- Нередовен менструален цикъл
- Вагинална сухота
- Косопад
- Акне
- Нощно изпотяване и горещи вълни
- Чувствителност на гърдите
- Гастроинтестинални проблеми
Също така този дисбаланс в много случаи се дължи на автоимунни реакции. При много хора с нарушение във функцията на щитовидната жлеза, спасителен пояс може да се окаже диета без глутен. Ако някой от горните симптоми се отнася за вас, то може да опитате отстраняване на глутена от диетата си. Този протеин предизвиква дразнение и възпаление на червата, което от своя страна може да обуслови автоимунен процес. И тогава крехкият баланс е нарушен.
Когато търсим възможности за подобряване здравето на щитовидната жлеза, ние също трябва да оценим хранителния си статус. Йодът е от съществено значение за създаването на хормони на щитовидната жлеза, така че трябва да сте сигурни, че получавате оптимално количество в диетата си или чрез висококачествена хранителна добавка.
Също така трябва да разгледате здравето на надбъбречните жлези. Тези две ендокринни жлези от нашето тяло работят в тясно сътрудничество, така че подкрепяйки тях също ще улесните работата на щитовидната жлеза.
Какво сочат изследванията
Различни изследвания за връзката между хормоните на щитовидната жлеза и увеличаването на теглото дават различни изводи. Най-често проучванията показват, че при затлъстелите по отношение на тиреоидните хормони важи следното:
- Нивата на тироид-стимулиращия хормон (TSH) са или в горната граница на нормата, или са завишени
- Нивата на свободния Т3 (трийодтиронин) са високи
- Нивата на свободния Т4 (тироксин) са ниски
Въпреки това, някои проучвания съобщават, че тези хормонални нива са нормални или дори намалени. Затова всеки хормон трябва да бъде изследван, трябва да се оцени актуалното състояние и да се разгледат медикаменти, които се приемат по отношение на състоянието или някакво заболяване. Едва тогава може да се заключи дали има хормонален дисбаланс и дали става дума за хипо или хипер функция на щитовидната жлеза.
Нека видим и кои са основните щитовидни хормони свързани с нея.
Хормонални изследвания на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза използва йод от храната, за да произведе двата хормона трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Освен това съхранява тези хормони на щитовидната жлеза и ги освобождава според нуждите на организма. Хипоталамусът и хипофизата, които са разположени в мозъка, спомагат за контрола на щитовидната жлеза. Хипоталамусът отделя тиротропин-освобождаващ хормон (TRH), който стимулира хипофизната жлеза да освобождава тироид-стимулиращ хормон (TSH).
Когато хипоталамусът и хипофизата работят нормално, те знаят кога:
- Нивата на хормоните на щитовидната жлеза са ниски, така че те отделят повече TRH и TSH, което стимулира щитовидната жлеза да произвежда повече хормони
- Нивата на хормоните на щитовидната жлеза са твърде високи, така че те отделят по-малко TRH и TSH, което намалява производството на хормони от щитовидната жлеза
TSH
Тиреостимулиращият хормон се произвежда и отделя в кръвта от хипофизата. Той контролира производството на хормоните на щитовидната жлеза, тироксина и трийодтиронина, от щитовидната жлеза, като се свързва с рецепторите, разположени върху клетките в щитовидната жлеза.
Тироксинът и трийодтиронинът са от съществено значение за поддържане на метаболизма на организма, сърдечната и храносмилателната функция, контрол на мускулите, развитие на мозъка и поддържане на костите.
Т4
Тироксинът е основният хормон, секретиран в кръвта от щитовидната жлеза. Това е неактивната форма и по-голямата част от него се превръща в активна форма, наречена трийодтиронин от органи като черния дроб и бъбреците. Хормоните на щитовидната жлеза играят жизненоважна роля за регулиране на метаболизма на тялото, сърдечни и храносмилателни функции, контрол на мускулите, развитие на мозъка и поддържане на костите.
Кой казва на щитовидната жлеза да произвежда и освобождава хормони
Сигналът идва от малка жлеза, разположена в задната част на мозъка, наречена хипофизна жлеза. Хипофизната жлеза произвежда и изпраща хормона TSH. След това TSH казва на щитовидната жлеза колко хормони да произвеждат и секретират. Нивата на TSH в кръвта се повишават и намаляват в зависимост от нуждите на тялото Ви да произвежда повече или по-малко хормони на щитовидната жлеза.
В това общуване участва трети „агент“. Хипофизната жлеза реагира или директно на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта, но също така реагира на сигнали от хипоталамуса, който седи над хипофизната жлеза. Хипоталамусът отделя собствен хормон тиротропин-освобождаващ хормон (TRH).
TRH от своя страна стимулира освобождаването на TSH в хипофизата, който след това сигнализира на щитовидната жлеза.
Т3
Трийодтиронинът е активната форма на хормона на щитовидната жлеза тироксин. Приблизително 20% от трийодтиронина се секретира в кръвта директно от щитовидната жлеза. Останалите 80% се произвеждат от конверсия на тироксин от органи като черния дроб и бъбреците.
Производството и освобождаването на тиреоидни хормони, тироксин и трийодтиронин, се контролира от механизма за обратна връзка, включващ хипоталамуса, хипофизата и щитовидната жлеза.
Активирането на хормоните на щитовидната жлеза след това се контролира в тъканите на тялото, като черен дроб, мозък и бъбреци чрез ензими, наречени дейодинази, които преобразуват тироксин в активна форма трийодтиронин. По-голямата част от циркулиращия трийодтиронин в тялото (около 80%) се произвежда по този начин.
Калцитонин
Калцитонинът е хормон, образуван от парафоликуларни клетки (така наречените С-клетки) на щитовидната жлеза. От химическа гледна точка това е пептид с 32 аминокиселини и цялата молекула определя неговата биологична активност.
Калцитонинът намалява плазменото ниво на калций чрез 3 основни механизма:
- Инхибиране на йонизирана абсорбция на калций от червата
- Инхибиране на реабсорбция на калций в бъбречните тубули
- Инхибиране на активността на остеокластите (клетки, които разрушават костната тъкан)
Секрецията на калцитонин се повишава по време на хиперкалциемия, състояние на повишен калций в кръвния серум. Степента на неговото физиологично въздействие е оспорвана, тъй като гореспоменатите ефекти се проявяват in vitro само при концентрации, които не се срещат често в човешкото тяло.
Хормонални изследвания – къде и как
В Detox Center (София или Бургас) имате възможност да се възползвате от лабораторна диагностика за определяне на Вашия хормонален статус. В описанието на услугата по-долу ще намерите списък с всички хормони, които може да се тестват в центъра, като сред тях са щитовидните хормони FT3, FT4, TSH, TRab, TAT, MAT, тиреоглобулин, rT3 и калцитонин.