Хормоните са важни посредници на информация, които имат комплексен принос за здравето на жената. Освен по-известните хормони прогестерон и естроген, които влияят върху репродуктивното здраве, много други хормони оказват влияние на множество аспекти на здравето, включително теглото, топлообмена, настроението и други. Проверката на индивидуалния хормонален статус и дали е налице баланс на хормоните е от изключително голямо значение за здравето и забременяването при жените.
Вероятно знаете, че хормоналният баланс е жизненоважен за здравия ум и тяло, а той може да се наруши с течение на времето поради различни причини. В тази тема разглеждаме как хормоналните дисбаланси могат да доведат до определени проблеми, както и да повлияят на психичното и физическото здраве и защо трябва редовно да следите Вашия хормонален статус.
Значението на хормоните
Независимо дали става въпрос за по-малко енергия, наддаване на тегло, раздразнителност, намален полов нагон или други симптоми, хормоните обикновено стоят в основата на тези промени. В комбинация със стрес и напрежение, недоспиване или други фактори, хормоналните промени могат да изиграят шега и на най-организираната домакиня или жена работохолик.
Хормоните играят решаваща роля за здравето. Те засягат почти всички клетки в тялото, като влияят на всичко – от метаболизма до паметта и настроението.
Разбира се, женските полови хормони – естроген и прогестерон – оказват най-значително влияние върху здравето на жената, менструацията, бременността и така до менопаузата. Но вашето тяло произвежда и използва най-различни други хормони, които влияят на други аспекти на вашето здраве.
Хормоните могат да се разделят на полови и щитовидни в две по-големи групи. Нека разгледаме някои от най-важните от тях:
Естроген
Естрогенът е отговорен за развитието на физическите промени, които превръщат едно момиче в жена по време на пубертета, включително уголемяване на гърдите и началото на менструалния цикъл.
Освен очевидното значение на естрогена за раждането, той помага да се поддържа контрола на холестерола, допринася за защита на здравето на костите и влияе на мозъка ви (включително настроението), сърцето, кожата и други тъкани в цялото тяло.
Жените с нисък естроген, поради менопаузата или хирургичното отстраняване на яйчниците, могат да изпитат един или повече от следните симптоми:
- Менструален цикъл, който не е редовен или спира изцяло
- Горещи вълни и / или нощно изпотяване
- Трудност при заспиване, безсъние
- Сухота на влагалището
- Намалено либидо
- Промени в настроението
Има я и противоположната страна – твърде много естроген допринася за повишаване на теглото, менструални проблеми, по-тежък ПМС, загуба на либидото и други. Това състояние се нарича „естрогенна доминантност“.
При жени и хора, които правят менструация, има потенциално четири основни типа естроген.
Тези видове имат различни функции в цялото тяло през различните етапи на живота. Например, по време на бременност се произвеждат различни видове естроген, които подпомагат развитието на бебето.
Слабите естрогени могат да се свързват с естрогенните рецептори, но въздействието им върху организма не е много драматично.
- Естрон (Е1): Произвежда се предимно в телесни мазнини, но също и в яйчниците и плацентата. Това е слаб естроген;
- Естрадиол (Е2): Това е най-активният вид естроген, който е типът, участващ в менструалния цикъл. Този вид естроген се свързва много силно с естрогенните рецептори;
- Естриол (E3): Това е основният естроген на бременността. Този вид естроген се произвежда предимно и се секретира от плацентата (с помощта на плода) около пет седмици след имплантацията. Това също е слаб естроген;
- Естетрол (Е4): Този вид естроген се произвежда само по време на бременност от черния дроб на плода.
Прогестерон
Като стероиден хормон, секретиран от корпус лутеум (временна ендокринна жлеза, която жените произвеждат след овулация), прогестеронът подготвя ендометриума (лигавицата на матката) за възможността за бременност след овулация. Прогестеронът работи за насърчаване на лигавицата да приеме оплодена яйцеклетка, като същевременно забранява неболезнените контракции на маточните мускули, които могат да накарат тялото да отхвърли яйцеклетката.
Ако жената не забременее, жълтото тяло се разгражда и нивата на прогестерон намаляват в организма, което води до менструация. В случай на бременност прогестеронът продължава да стимулира кръвоносните съдове в ендометриума, които ще подхранват и подкрепят растящото бебе.
Жените, които страдат от нисък прогестерон, могат да изпитат необичайно маточно кървене, нередовен или пропуснат месечен цикъл, зацапвания и болки в корема по време на бременност. Въпреки това, ниските нива на прогестерон също могат да създадат по-високи нива на естроген, което може да допринесе за следните симптоми:
- Намален сексуален нагон
- Допълнително наддаване на тегло
- Проблеми с жлъчния мехур
Тестостерон
Основният полов хормон, който се намира при мъжете, играе важна роля и в женското тяло. Сравнително малко количество тестостерон се произвежда в яйчниците и надбъбречните жлези и се освобождава в кръвообращението, където допринася за сексуалния нагон на жената, плътността на костите и мускулната сила.
Жените, които произвеждат твърде много тестостерон, могат да изпитат:
- Нередовна или липсваща менструация
- Повече окосмяване по тялото
- Акне и други
Жените с високи нива на тестостерон могат да се сблъскат с безплодие и често страдат от синдром на поликистозни яйчници. Това представлява ендокринно състояние, което понякога се наблюдава при жени в детеродна възраст с трудности в забременяването.
При жените най-изразените хормонални промени идват през 40-те и 50-те години, но се наблюдават и в средата на 30-те. Хормоналните промени не само напредват с възрастта, но са свързани и с начина на живот, диетата, лекарствата, замърсяването, токсините и ксеноестрогените (синтетични химикали, които действат като естроген в нашите тела), на които сме изложени всеки ден.
Най-важното, което да запомните по темата
1. Има три хормона, които са ключови за жените и женското здраве през целия живот:
- Естрогенът играе роля във всичко – от настроението и паметта до растежа на костите и контрола на холестерола. Почти всеки орган и тъкан в тялото ви има естрогенни рецептори;
- Прогестеронът балансира потенциалните отрицателни последици, които може да причини твърде голямо количество естроген, като рак на гърдата и ракови форми засягащи репродуктивната система;
- Тестостеронът помага за поддържане на силни кости и мускули при нежната половина от нас. Присъствието му не бива да се пренебрегва с оглед на това, че обикновено се описва като типичен мъжки хормон.
2. Колебанията в хормоните причиняват проблеми.
Нивата на естроген и прогестерон се повишават и намаляват с всеки месечен цикъл. Тези промени могат да причинят дисбаланси, които променят нивата на серотонин – невротрансмитер, който влияе на настроението. Това може да доведе до промени в настроението, тревожност, раздразнителност и умора.
Големите промени в естрогена (например по време на бременност или при прием на противозачатъчни таблетки) също могат да ви изложат на риск от инсулт. Колебанията засягат вещества в кръвта ви, които могат да причинят съсиреци, които имат потенциал да предизвикат инсулт.
3. Високият Индекс на телесна маса ( ИТМ ) може да доведе до хормонални нарушения
Мастната тъкан има хормон, който по естествен начин превръща един вид естроген в друг и един вид тестостерон в друг. Излишната телесна мазнина може да доведе до това тези превръщания да прераснат в хормонален дисбаланс.
Тези дисбаланси могат да причинят хормонални проблеми като нередовен менструален цикъл, затруднено забременяване, поява на акне, усложнения по време на бременност и засилени симптоми на менопаузата.
4. Рискът от сърдечен удар нараства с намаляване на естрогена.
Сърдечните пристъпи при жените започват да се увеличават около 10 години след менопаузата. Една от причините е намаляването на естрогена, който помага за преминаването на кръвта през артериите.
Как и кога се изследват тези хормони за получаване на хормонален статус
Прогестеронът се изследва по време на втората фаза на менструалния цикъл (19-и – 23-ти ден). Той трябва да се изследва с приоритет при жени, които искат да проследят овулацията си, базалната температура и други репродуктивни фактори.
Естрогенът също трябва да се изследва на гладно за свеждане на хормонален статус. За разлика от пролактина например, той не е свръхчувствителен към движение и стрес. Единственото изискване е да се изследва на гладно рано сутрин.
Тестостеронът може да се провери по всяко време на месеца, като препоръките са за преминаване на теста рано сутрин. Разбира се, трябва да е на гладно.
В Detox Center (София или Бургас) имате възможност да се възползвате от хормонални панели чрез слюнка за определяне на Вашия хормонален статус.
Очаквайте нова статия, в която ще коментираме щитовидните хормони и тяхното значение за ендокринната система, теглото, плодовитостта и други.