Съдържание на статията
Най-общо, микотоксините са вторични метаболити, произвеждани от гъбичките и плесените. Терминът се прилага най-често за вредните вещества, синтезирани от плесените по зърнените култури, но с микотоксини може да бъдат заразени далеч не само зърнени продукти, а почти всички видове храни. Тази особеност, както и фактът, че излагането на микотоксини може да предизвика сериозни здравословни проблеми, са причина да се наложат редица препоръки за предпазване от излагане на тях, както и да се разработят разнообразни методи и тестове за наличие на микотоксини в организма.
Интересна особеност в случая е, че един вид плесенни гъбички може да произвежда повече от един тип микотоксини. От друга страна, един микотоксин може да се произвежда от няколко различни вида гъбички.
Най-голямо количество от тези потенциално опасни за човешкото здраве вещества се образуват в случаите, когато са налице подходящи условия за развитието на плесенните микроорганизми, а именно – сравнително високи температури и висока влажност. С идването на пролетта и наближаването на лятото са налице точно такива услови, които позволяват бързо нарастване на техните колонии и повишаване концентрациите на произвежданите микотоксини. Като се има предвид колко масово разпространени са плесените навсякъде около нас, рискът от излагане /експозиция/ на опасно високи нива на микотоксини става реален. Това налага да се засилят мерките за навременно установяване на такава експозиция.
В Detox Center се предлага модерен и високочувствителен тест за микотоксини, а екипът ни може да предложи и ефикасни мерки за детоксикация и изчистване на тези вредни продукти от организма. За тези методи ще поговорим по-долу, но преди това нека разгледаме малко по-подробно тези специфични вещества.
Кои са най-разпространените микотоксини и защо плесените ги произвеждат
Каква е причината плесенните гъбички да произвеждат този тип метаболитни продукти, не е напълно ясно. Знае се, че те не са необходими за растежа и развитието на микроорганизмите. Микотоксините обаче може да отслабят защитните сили на гостоприемника, върху който плесените се развиват, и така да улеснят по-нататъшната инвазия от страна на микроорганизмите. Интересна особеност е и това, че силата и токсичността на микотоксините зависи силно от условията на средата, типа на гостоприемника и неговите метаболитни особености и защитни механизми.
Това означава, че дори някои наглед безопасни плесенни микроорганизми може да предизвикат сериозна интоксикация при експозиция и повишава значението на профилактиката и изследванията.
Микотоксините се разделят на няколко различни групи според своята структура.
Алфатоксините се произвеждат основно от един от най-разпространените родове плесени – Aspergillus. Те са сред най-добре проучените микотоксини. За тях е установено, че при продължително излагане може да проявят канцерогенен ефект и да отключат рак на черния дроб или други онкологични заболявания.
Охратоксините са друга група, също произвеждани от плесенните гъбички от родовете Aspergillus и Penicillium. Те се откриват и върху някои земеделски култури като житни растения и грозде и може да замърсят производството на бира и вино. Някои от тях също се асоциират с канцерогенни ефекти при продължително попадане в организма.
Ерготоксини – това са вещества от групата на алкалоидите и се произвеждат от гъбичките от род Claviceps. Те се развиват основно върху зърнени култури и може да предизвикат много сериозни заболявания. Продължителното излагане на ерго алкалоиди се свързва с развитието на ерготизъм – заболяване, което уврежда периферното кръвообращение и централната нервна система.
Разглеждат се още няколко типа микотоксини с различна химична структура. Общото между тях е, че се произвеждат в по-големи количества в условия на висока влажност и висока температура, както и това че имат негативно влияние върху здравето при продължителна експозиция.
Как може да се изложим на микотксини
Практически всяка земеделска култура може да бъде замърсена с гъбички и плесени, които да я замърсят с микотоксини. Съвременните методи за чисто производство обаче са надежден гарант, че хранителните продукти са достатъчно пречистени от тях.
По-сериозен риск за излагане на микотоксини идва от друг фактор от ежедневието ни и това е влагата в домовете и помещенията, в които прекарваме голяма част от времето си на закрито. Навсякъде, където има влага и липсва достатъчно добро проветрение, може да се развият големи колонии на плесени, които да замърсят средата с опасни микотоксини. Ефектите върху здравето в тези случаи са функция преди всичко на продължителността на експозицията на теиз микотоксини, на тяхната концентрация, а също и на чувствителността на човека към тяхното действие.
Счита се, че, макар да са навсякъде около нас, обичайната концентрация на микотоксини в един добре проветряван дом или офис не би могла да стане опасно голяма, за да застраши здравето ни. Все пак обаче е добре да се контролира риска от продължително излагане и да се вземат периодични мерки за детоксикация на микотоксини.
Най-честите симптоми на интоксикация с микотоксини
Може да се разгледат поне 4 типа различни симптоми, сигнализиращи за излагане на микотоксини.
- Респираторни оплаквания – спорите на микотоксините често засягат обвивката на алвеолите в белия дроб. Затова симптоматиката от страна на дихателната система е най-честото оплакване при продължителна експозиция на микотоксини. Симптомите може да включват упорита кашлица, хрипове, задух, стягане в гърдите и др;
- Алергични реакции – при вдишване или друг тип контакт със спори на плесени, произвеждащи микотоксини, може да се развие и алергична реакция. Показателни за такава може да бъдат зачервяване на гърлото, кихане, повишена секреторна активност на лигавицата на носната кухина и др;
- Кожни раздразнения – зачервяване, обриви, сърбеж по кожата и други дерматологични оплаквания също може да бъдат предизвикани от микотоксини;
- Когнитивни и неврологични прояви – сред тях може да посочим т.нар. мозъчна мъгла, трудности с концентрирането на вниманието, проблеми с паметта;
Други, по-редки прояви при интоксикация с микотоксини, са хроничната умора, някои продължителни храносмилателни проблеми, като гадене и повръщане и др.
Кога да направим тест за микотоксини
Очевидно е, че симптомите при интоксикация с микотоксини може да бъдат разностранни. С идентифицирането на някои от посочените оплаквания следва да се има предвиди при търсене на причината за появата им. Добре е предприемат бързи мерки за диагностициране на състоянието преди да се стигне до потенциални усложнения.
Направата на тест за микотоксини е удачна мярка за случаи, в които са опитани традиционните диагностични и терапевтични методи за овладяване на симптоматиката, но те не дават резултат. Модерните тестове за микотоксини са силно чувствителни и достатъчно показателни, за да установят дали сме били изложени на тях. Освен това тези тестове са лесни за провеждане и са неинвазивни.
Важно е да се знае, че излагането на микотоксини повлиява по различен начин отделните хора. Може например двама души да са изложени на еднакъв тип плесенни токсини и за еднакъв период от време, но да проявят различна способност за изчистване от тях и детоксикация. Т.е. състоянието на организма има много значима роля в случая. Добре е да се знае и, че процесът на детоксикация от микотоксини може да се стимулира и улесни с прием на подходящите продукти.
Диагностика на микотоксини в Detox Center
Сред най-лесните за изпълнение съвременни тестове за експозиция на микотоксини са уринните тестове. С такъв тест може да се установи дали сме били изложени на няколко различни типа микотоксини.
В основата на този тип тестове може да лежат два фактора:
- Измерване на количеството микотоксини, които изхвърляме от тялото си с урината;
- Или отчитането на различни биомаркери в урината, свидетелстващи за протичане на имунен отговор към действието на даден микотоксин.
Данните и от двата показателя може да се приемат за достатъчно достоверни данни за това дали сме били изложени на влиянието на токсични вещества, произвеждани от плесенните гъбички.
В Detox Center може да си направите тест за микотоксини MycoTOX Profile. Той има висока чувствителност, позволяваща да се отчетат нивата на 7 различни токсина. Отличителна черта на този лесен и подробен тест е това, че засича въпросните микотоксини дори в много ниски концентрации. MycoTOX Profile може да се комбинира и с други тестове в Detox Center, за да се направи цялостна оценка на това доколко сме изложени на токсини.
На база на данните от тестовете, екипът на нашия медицински център може да даде насоки за детоксикация, съобразени с индивидуалните нужди на всеки човек. Бихме могли и да препоръчаме продукти за детоксикация, които да улеснят извеждането на вредните вещества от организма и да са пряко насочени към определени типове токсини.
Добре е да се знае, че пролетта и лятото с високата влажност и повишаването на температурите създават перфектни условия за развитие на плесените навсякъде в природата. С това се повишава и рискът от излагане на опасно високи концентрации на микотоксини в ежедневието ни. Следенето за симптоматика и навременното тестване са важни за избягване на опасни последици върху здравето ни.
Допълнителни източници:
Mold Exposure: Symptom and Health Side Effects
What are the 10 Warning Signs of Mold Toxicity?
Mold and Mycotoxin Testing: When Is It Worth It?
https://en.wikipedia.org/wiki/Mycotoxin