Когато дойде пролетният сезон, започва и сезонът на алергиите. Сълзящите очи, хремата и сухата кашлица съпътстват ежедневието на всеки четвърти българин по неофициални данни. Тези реакции са дразнещи напомняния, че е време да се осигурят лекарства за алергии или да се погледне в посока облекчаване на хранителния режим. Внимателното наблюдение на вашата диета, по-специално храните, които ядете, може да помогне за облекчаване на алергичните симптоми. Например, в периода март-октомври, когато са най-силните цъфтежи на растителните видове, е желателно да се ограничи консумацията на млечни продукти. Те могат да съдържат протеини, предизвикващи възпаление в организма и създават благоприятна среда за подхранване на алергиите.
Има далеч по-подходящи храни, които ще помогнат за избягване на тези алергични реакции и съпровождащите ги симптоми. Затова ще насочим вниманието в посока как да се храните целогодишно, за да не изпитвате имунна реакция, водеща до алергичните симптоми, и да имате един по-лек живот без пролетно-летен дискомфорт.
Какво стои зад алергичната реакция – ролята на мастоцитите
Влизането в контакт с поленови алергени може да предизвика имунологична реакция, когато тези алергени попаднат в нашите мукози. Такива има в очите, носните пътища, трахеята, и така започва всичко, като имунната система “запаметява” информация за срещата с тези алергени. При повторен контакт се задейства реакция, която е в резултат на тази имунна памет – започват да се произвеждат така наречените бързи антитела в рамките на часове. Този имунен отговор активира компоненти на имунната система, наречени мастоцити. Те са разположени основно по тези контактни повърхности, които изброихме.
Мастоцитите на свой ред активират образуването на цитокини, което може да доведе до свръхпроизводство на хистамин. А хистаминът е основният медиатор на дразнене, наред с някои интерлевкини. Тази поредност от процеси всъщност води до очевидните симптоми, които ни мъчат през пролетно-летните месеци, като назална конгестия, ринит, парене и сърбеж в очите, кихане, умора, кашлица и други.
Алергиите се случват, защото имунната система на тялото проявява реакция на свръхчувствителност към иначе безвредни вещества, третирайки ги като потенциално опасни. В основата им стои свръхпроизводство и натрупване на хистамин в организма. За всичко това има решения!
Какво е хистаминът и какво е предназначението му?
Хистаминът е химикал, който действа като важен пратеник в тялото. Той има три основни цели, които трябва да изпълни:
- Хистаминът е част от нашия естествен имунен отговор към алергени или наранявания;
- Хистаминът предава съобщения между мозъка и нервната система;
- Хистаминът стимулира производството на стомашна киселина, за да ни помогне да разграждаме и смиламе храната.
Проблемът с хистамина е, че твърде големи количества от него може да се натрупат в тъканите на тялото. Това може да бъде причинено от различни неща като твърде често излагане на хистамин чрез храна или фактори на околната среда; невъзможност за правилното му разграждане; освобождаване на излишък от хистамин след инфекция.
Натрупването на хистамин е известно като хистаминова непоносимост. В статията от блога ни ХИСТАМИНОВА НЕПОНОСИМОСТ – ПОЗВОЛЕНИ И ЗАБРАНЕНИ ХРАНИ, ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЕНЗИМ ДАО сме разгледали подробно какви изследвания се правят за потвърждаване на хистаминова непоносимост, както и сме дали препоръки за препоръчителни и непрепоръчителни храни.
Но да се върнем на втората част от въпроса, а именно: какво е предназначението на антихистамина. Антихистаминът е нещо, което ограничава ефектите на хистамина върху тялото, като контролира неприятните симптоми. Когато чуете „антихистамини“, вероятно се сещате за лекарства и със сигурност има много медикаменти с или без рецепта, които могат да блокират някои от негативните ефекти на хистамините. Освен медикаментозния начин за облекчаване на състоянието, е възможно симптомите на непоносимост към хистамин да се контролират с прием на определени храни. Има и храни, които задължително трябва да се избягват при антихистаминова диета, защото блокират DAO или насърчават освобождаването на хистамин. Тези храни са известни като хистамин-либератори.
ДАО ензимът
Докато всички антихистаминови храни естествено съдържат много ниски нива на хистамин, има и други начини, по които те са полезни. Някои, например, могат да помогнат за увеличаване производството на ензим, наречен диаминоксидаза (ДAO). Диаминоксидаза се произвежда от тялото и основната му функция е да поддържа нивата на хистамин в здравословни граници. Консумацията на храни, които могат да стимулират производството на ДAO, ще помогне за по-бързото изчистване на прекомерните количества хистамин, натрупани в тялото. Освен чрез храна, този ензим може да се осигури от други източници като хранителната добавка DAOfood® Plus.
DAOfood® Plus е специализиран продукт за диетично лечение на дефицит на ензим Диаминооксидаза (DAO), когато преобладаващите симптоми са храносмилателни и / или мускулни и / или кожни.
Естествени антихистамини в храните – къде да ги откриете
Следващият списък съдържа различни храни – плодове, зеленчуци, както и билки и подправки, които са естествени антихистамини и могат да помогнат за нормализиране нивата на хистамин и диаминоксидаза в организма. Имайте предвид, че списъкът не е изчерпателен и ще се радваме ако самите вие имате предложения за храна, която е естествен антихистамин, да споделите с нас в коментарите.
Мащерката е билка с много високи нива на витамин С, заедно с множество други противовъзпалителни съединения, които работят заедно, за да помогнат за блокиране на хистамин и също така предотвратява освобождаването на хистамин от мастоцитите. Използвайте мащерка щедро в храната по време на готвене или пригответе чай с нея.
Джинджифилът е чудесен антихистамин, но също така е страхотен съюзник на имунната система и помощник в отслабването. Кресонът е много мощен антихистамин и може лесно да се използва в салати или задушен в кокосово масло и чесън, което също може да намали освобождаването на хистамин от мастоцитите.
Куркумата е подправка, която привлича вниманието със способността си да намалява възпалението. Активният компонент на куркумата е куркуминът, който има противовъзпалителни свойства, а неговите антиалергични свойства се дължат на инхибиране на освобождаването на хистамин от мастоцитите. Комбинирането на куркума с черен пипер е препоръчително, тъй като това може да увеличи бионаличността на куркумина с до 2000 процента.
Всички храни богати на витамин С могат да действат като антихистамини в организма. Доказано е, че витамин С действа като естествен антихистамин чрез директно инхибиране на възпалителните клетки, които отделят хистамин. Освен това, той може да помогне за разграждането на хистамин, който вече е бил освободен, осигурявайки облекчаване на симптомите на алергия. Витамин С е и антиоксидант, което означава, че противодейства на възпалителния алергичен отговор. Ще го откриете в чушки, брюкселско зеле и броколи, карфиол, зеле и кейл, спирулина и други.
Пробиотиците също са ценно средство за подпомагане на имунната система и са необходими за нормална чревна флора. Пробиотиците са полезни бактерии, които живеят в червата ви и могат да осигурят както противовъзпалителни, така и антиалергични ефекти. Храни като кисело мляко с живи активни култури, кефир, кисело зеле и кимчи са добри източници на пробиотици. Важните щамове тук са Lactobacilli and Bifidobacteria. Може да приемате и допълнитено хранителна добавка с пробиотици като Про10Биотикс с 10 щама и 50 милиарда жизнени клетки.
Храни като лук, зеле, чушки, горски плодове и ябълки съдържат кверцетин. Това мощно растително съединение придава на някои от тези храни червеникав оттенък и има силно антиоксидантно действие. Кверцетинът действа като естествен антихистамин, като стабилизира мастоцитите, което може да намали хистаминовите нива и следователно – симптомите на алергии, според проучване от 2016 г. в журнала Molecules.
Кои храни да избягвате
- Ананас – Много хора не осъзнават, че ананасът всъщност има високи нива на хистамин, така че трябва да се избягва при проблеми с хистаминовите нива. Той също така съдържа ензим бромелаин, който може да бъде полезен при овладяване на възпалението, свързано с хистамин. Най-добре е да се приема само ензимът като добавка.
- Ягодите – Те са известни като хистамин-либератор, защото карат мастните клетки в стомашно-чревния тракт да отделят хистамин. Това може да влоши алергичните симптоми.
За финал ви препоръчваме да чуете и специализираното мнение на д-р Радослав Тошков за сенната хрема във видеото Сенна хрема – как да се предпазим и лекуваме. Той ще ви разкаже каква е ролята на биорезонанса и как може да помогне при сезонни алергии, защо трябва да положите основата на силната имунна система много преди периода на сезонните алергии, как може да е от полза и хомеопатията и иновативната LDI терапия.
Използвани ресурси
- СЕЗОНЕН АЛЕРГИЧЕН РИНИТ (СЕННА ТРЕСКА, СЕННА ХРЕМА), Д-р Йордан Мирчев, алерголог MEDINFO https://www.medinfo.bg/spisanie/2011/5/statii/sezonen-alergichen-rinit-senna-treska-senna-hrema-1116
- Kawamoto, Y., Ueno, Y., Nakahashi, E., Obayashi, M., Sugihara, K., Qiao, S., Iida, M., Kumasaka, M. Y., Yajima, I., Goto, Y., Ohgami, N., Kato, M., & Takeda, K. (2016). Prevention of allergic rhinitis by ginger and the molecular basis of immunosuppression by 6-gingerol through T cell inactivation. The Journal of nutritional biochemistry, 27, 112–122. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2015.08.025
- Jennifer C Dennis-Wall, Tyler Culpepper, Carmelo Nieves, Jr., Cassie C Rowe, Alyssa M Burns, Carley T Rusch, Ashton Federico, Maria Ukhanova, Sheldon Waugh, Volker Mai, Mary C Christman, Bobbi Langkamp-Henken, Probiotics (Lactobacillus gasseri KS-13, Bifidobacterium bifidum G9-1, and Bifidobacterium longum MM-2) improve rhinoconjunctivitis-specific quality of life in individuals with seasonal allergies: a double-blind, placebo-controlled, randomized trial, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 105, Issue 3, March 2017, Pages 758–767, https://doi.org/10.3945/ajcn.116.140012
- Wang, H.T.; Anvari, S.; Anagnostou, K. The Role of Probiotics in Preventing Allergic Disease. Children 2019, 6, 24. https://doi.org/10.3390/children6020024
- Kurup, V.P. and Barrios, C.S. (2008), Immunomodulatory effects of curcumin in allergy. Mol. Nutr. Food Res., 52: 1031-1039. https://doi.org/10.1002/mnfr.200700293
- Mlcek, J.; Jurikova, T.; Skrovankova, S.; Sochor, J. Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response. Molecules 2016, 21, 623. https://doi.org/10.3390/molecules21050623