Чрез атакуването на възпалението с прием на някои противовъзпалителни храни може да се облекчат симптомите на редица хронични заболявания. Нещо повече – оплакванията може да се елиминират и напълно с времето. Затова си струва да обърнем внимание на някои храни, които имат потенциал да противодействат на възпалителните реакции в организма. Този материал ще посветим именно на тях. Ще посочим подробности за това как те биха били от полза за хора, страдащи от хронични възпалителни състояния.
Възпалението е естествена реакция на организма и не следва на него да се гледа като на негативно явление. Когато някоя повърхностна или вътрешна част на тялото е наранена или атакувана от патогенни микроорганизми, имунната система реагира бързо. Тя насочва своята армия от бели кръвни клетки към въпросната зона чрез локално засилване на кръвообращението. Точно поради този защитен ефект се появяват и някои характерни симптоми като оток, затопляне, зачервяване и болка в засегнатия участък. Това са обичайните симптоми на възпалителна реакция.
Възпалителният процес в един здрав организъм е нормален и ефикасен отговор на външно дразнение. Той се развива, за да улесни оздравяването и възстановяването на увредените тъкани. За съжаление, знаем, че това невинаги описва цялата история.
В някои случаи имунната система реагира ненужно остро и атакува здрави и собствени структури на тялото. Развиват се възпалителни реакции без да има външен агент, който пряко да ги е предизвикал. Тогава говорим за автоимунна реакция. Примерите за такива състояния са много – артрит, астма, фибромиалгия, лупус, псориазис, синдром на раздразненото дебело черво, на пропускливите черва и др.
В този материал ще разгледаме връзката между храненето и възпалението. Диетата рядко се посочва като средство за противодействие на възпалителните заболявания, а тя определено може да помогне в това направление. Затова ще посочим някои противовъзпалителни храни, които може да бъдат от полза, включително срещу определени автоимунни състояния.
Поглед върху възпалението като процес
Зачервяването, отокът, болката са част от естествения и необходим процес на оздравяване на наранените тъкани на тялото. Това са основните симптоми на възпаление. При стандартна физическа травма те обикновено са налице няколко дни и след това отшумяват заедно с острата възпалителна реакция. Хроничните възпалителни реакции обаче не отшумяват дълго време. Те са резултат от редица фактори – токсини от цигарения дим или замърсения въздух, вредни съставки в храните, натрупване на излишни мазнини в тялото, хроничен стрес и др. Подобни фактори действат продължително и може да задържат тялото с състояние на трайно възпаление, което не си отива задълго.
В резултат на това организмът започва да атакува своите собствени структури. Развиват се хронични възпалителни състояния, като:
- Ревматоиден артрит;
- Храносмилателни разстройства (синдром на раздразнено дебело черво, болест на Крон, язви, колити);
- Инсулинова резистентност и диабет;
- Астма;
- Алергични състояния и др.
Сред симптомите на хронично възпаление в организма може да посочим:
- Продължителна отпадналост и липса на енергия;
- Стомашни оплаквания като газове, диария, запек;
- Тревожност, трудно фокусиране на вниманието;
- Кожни раздразнения като екзема, зачервявания, обриви.
Хроничните възпалителни състояния може да прогресират и до по-сериозни заболявания. Това обаче не е неизбежно. Напротив – може лесно да му се противодейства. А правилната диета е сред най-оптималните решения за намаляване на възпалението.
Противовъзпалителна диета – същност и потенциални ползи
Клинични проучвания показват, че ако хора с хронични възпалителни заболявания се придържат към противовъзпалителна диета, те може да почувстват достатъчно облекчение и подобрение на състоянието. Възможно е и да се стигне до преустановяване приема на определени лекарства от тяхната терапевтична схема.
Основното изискване за това да насочим хранителния си режим към естествено противодействие на възпалителните процеси в организма, е да ограничим консумацията на процесирани храни. В основата на противовъзпалителната диета стоят хранителни продукти, богати на:
- Антиоксиданти;
- Минерали;
- Есенциални мастни киселини и др.
Тези компоненти може да регулират и модулират активността на имунната система и да намаляват тежестта на възпалителните процеси в тялото. Затова противовъзпалителната диета се разглежда най-вече като холистичен подход за подкрепяне на естествения стремеж на организма да се самозащитава. Идеята се основава на схващането, че храната е лекарство. А промяната в хранителния режим в определена насока може да доведе до много бързи резултати за справяне с възпалителни заболявания, които може да са ни измъчвали с години. Именно такъв резултат може да се постигне с редовен прием на някои противовъзпалителни храни.
Най-достъпните противовъзпалителни храни
Поддържането на добро здраве започва с придържането към правилно хранене. Най-общо може да разделим хранителните продукти в две категории – възпалителни и противовъзпалителни. Когато консумираме възпалителни храни, имунната система се държи нащрек и в готовност за развиване на остри възпалителни реакции. Ако тази тенденция на хранене се запази задълго, създаваме предпоставки за това възпалението в тялото да не отшумява напълно. Но ако консумираме противовъзпалителни храни, помагаме на организма си да превъзмогва по-бързо и лесно възпалението и посочените негови симптоми. А като краен резултат ще намалим и риска от развитие на хронични заболявания вследствие на продължителното възпаление.
Сред най-достъпните противовъзпалителни храни можем да посочим:
- Органични яркооцветени плодове и зеленчуци (цветните смутита, свежите зеленчукови и плодови салати са прекрасен пример за храни с противовъзпалително действие);
- Пълнозърнести продукти;
- Ферментирали храни, богати на пробиотици и естествени ензими;
- Храни, богати на здравословни мазнини (риба, авокадо, ядки, семена, зехтин и други растителни мазнини);
- Подправки, билки и др.
Всички тези продукти са богати на биологично активни компоненти, които възстановяват клетъчното здраве и функции. Включително и на компонентите с най-изразено противовъзпалително действие като антиоксиданти, ненаситени мастни киселини, различни минерали и др.
Сред зеленчуците с най-мощен противовъзпалителен ефект може да посочим броколи, бок чой, целина, цвекло и други зеленолистни зеленчуци. Плодовете, които може да действат противовъзпалително, са боровинките, ананасът и много други. Въобще всички храни, включително семена, ядки и подправки, с ярконаситен цвят може да се определят като противовъзпалителни. Същото важи и за храните със специфичен аромат на сяра като чесън, лук, джинджифил и др. Всички те съдържат минерали, растителни мазнини и антиоксиданти, които тялото усвоява бързо и му помагат в борбата с възпалението.
Допълнителна препоръка при възпалителни състояния
Добавяйки повече противовъзпалителни храни към менюто си, помагаме за възстановяване на доброто здраве на клетъчно ниво. Това може да помогне за лекуване на тялото, без допълнителни драстични мерки и промени. Веднъж след като намерим храни, които помагат за намаляване на възпалението и едновременно удовлетворяват небцето, много по-лесно бихме могли да се откажем от храните с възпалителен ефект, без да се чувстваме гастрономично ощетени.
Центърът за иновативна медицина Детокс Център предлага серия от терапевтични методи, които също може да помогнат срещу остри и хронични възпалителни заболявания. Разгледайте нашите услуги, за да откриете най-подходящата за себе си и своите специфични нужди.
Допълнителни източници:
How An Anti-Inflammatory Diet Helped Me Reverse Chronic Health Conditions
Best Anti-Inflammatory Foods and How to Follow This Diet