Наскоро няколко наши пациенти поискаха да чуят медицинско обяснение за явлението оксидативен стрес. Те мотивираха искането си с това, че възрастта им напредва, чувстват все по-малък прилив на енергия и се страхуват от редица заболявания. Чули са, че при по-висок оксидативен стрес на клетките организмът е по-податлив на разболяване.
Но наистина, нека обърнем нужното внимание на това явление, тъй като то не засяга само по-зрелите индивиди, а и абсолютно всеки друг.
Да се запознаем с оксидативния стрес на теория
„Оксидация“ е химичният термин за процеса на отстраняване на електрони от атом или молекула. Резултатът от тази промяна може да бъде разрушителен – ръждясващото желязо е очакван резултат от окисляването, също както и почерняването на разполовена ябълка. Тук кислородът е отговорен агент, който взаимодейства с тъканите и клетките. В резултат на това, те могат да се размножават и увеличават или да загинат. А онази част от клетките, които биват увредени при взаимодействие с кислорода, наричаме свободни радикали.
Въпреки че се нуждаем от кислород, високите концентрации от него всъщност са корозивни и токсични. Получаваме енергия чрез изгаряне на гориво с кислород – т.е. чрез комбиниране на приетата в храносмилането храна с кислорода от въздуха, който дишаме. Това е контролиран метаболитен процес, който за съжаление също генерира вредни странични продукти. Те включват свободни радикали – електронно нестабилни атоми или молекули, способни да отделят електрони от всички други молекули, които срещат, в стремеж да постигнат стабилност. В следствие на това те създават още по-нестабилни молекули, които след това атакуват съседите си в подобни на домино верижни реакции.
Сами разбирате, че тези клетки са твърде опасни за всеки орган или система във вашето тяло. Тези свободни радикали всъщност могат да проникнат и от околната среда – чрез цигарен дим или замърсен въздух и вода.
След като вече знаете какво представляват може би е добре да се запитате има ли клетки, които да противодействат на свободните радикали и да предотвратят оксидативен стрес?
Необходимият щит за организма – изобилие от антиоксиданти
В човешкия организъм трябва да има баланс между антиоксидантите и броя свободни радикали, за да не се развиват и разпространяват болести. Когато няма достатъчно антиоксиданти налице, всички порти за свободните радикали са отворени и те могат да разширят своето негативно въздействие многократно.
Това обаче е до голяма степен предотвратимо, а често може да бъде и избегнато. Тялото ви има нужда от ежедневен прием на антиоксиданти, за да противостои на процеса на оксидация. А най-лесно ще си набавите антиоксиданти чрез:
- Червени боровинки;
- Зелени, оранжеви и червени на цвят плодове и зеленчуци;
- Ягоди, ябълки;
- Натурален шоколад с по-голямо съдържание на какао;
- Годжи бери – онези малки симпатични червени плодчета;
- Кейл, спанак и други зелени;
- Спирулина – водорасли с невероятни свойства;
- Боб – лесен за приготвяне, достъпен като храна в различни видове и цветове;
- Червено цвекло – освен антиоксиданти, той е богат на калий, желязо, фибри.
Въпреки че малко избързахме, нека разширим въпроса с оксидативния стрес, като отбележим кои са признаците за него.
Как да разпознаете оксидативен стрес в организма
Появата на следните оплаквания в здравословното състояние може да ви отведе към заключението, че сте жертва на оксидативен стрес.
Умора
Загуба на памет или замъгляване на мисълта
Болки в ставите и мускулите
Отслабено зрение и зрителна острота
Податливост към инфекции
Всеки един от тези признаци подсказва, че имате нужда от антиоксидантна защита. Но за да затвърдим нашето разбиране за холистичния подход в медицината, ще ви запознаем с причините за възникване на оксидативен стрес в клетките. Така ще имате повече знание как да се предпазите сами, как да запазите здравето и целостта на организма си.
Какво причинява оксидативно увреждане на клетките
Гранясали растителни масла
Нашите клетъчни мембрани се състоят основно от деликатни мастни киселини, съставът на които е пряко повлиян от видовете мазнини, които ядем. Консумацията на противовъзпалителни омега-3 мастни киселини има благоприятен ефект върху структурата и функцията на клетъчната мембрана.
Промишлените растителни масла, включително рапично, соево, фъстъчено, са с високо съдържание на омега-6 полиненаситени мастни киселини. Омега-6 са деликатни и доста податливи на увреждане от фактори като топлина и светлина. За съжаление, самият процес, чрез който се произвеждат промишлени растителни масла, излага омега-6 на топлина, метали и други химикали. Този процес уврежда мастните киселини и произвежда „гранясали“ мазнини, които на свое място водят до окисляване и оксидативен стрес.
Недостатъчно количество антиоксиданти
Антиоксидантите защитават клетъчните мембрани, циркулиращите липиди, клетките и тъканите от оксидативен стрес. Антиоксидантната недостатъчност провокира оксидативно увреждане.
За да предотвратите това и да увеличите нивата на антиоксиданти, приемайте цветни плодове и зеленчуци. Дори животинско месо от тревопасни животни също е отличен източник на антиоксиданти, включително витамин Е, глутатион и антиоксидантният ензим супероксид дисмутаза.
Токсини на околната среда
Различните екологични токсини, на които сме изложени всеки ден, са значителен причинител на оксидативен стрес. Средата и мястото на живот може да предизвикат оксидативен стрес в организма. Излагането на замърсяване на въздуха от частици в градските райони и мухъл и биотоксини в повредени сгради води до оксидативен стрес поради изчерпване на антиоксидантните запаси.
Освен тях, пестицидите и тежките метали също предизвикват оксидативен стрес. Излагането на органофосфатни инсектициди (ОП), чиито остатъци могат да бъдат намерени при конвенционално отгледани плодове и зеленчуци, индуцира оксидативен стрес чрез активиране на цитохром Р450 ензими и чрез нарушаване на клетъчната редукционна система, която намалява клетъчната енергия и прави клетките неспособни да неутрализират свободните радикали.
Дисбаланс на циркадния ритъм
Антиоксидантните ензими следват циркадния ритъм на тялото. Изследванията показват, че ограничаването на съня предизвиква нарушаване на циркадния ритъм и увеличава изразяването на оксидативни стресови маркери. Експозицията на синя светлина, която идва от различни технологични устройства, също ускорява оксидативния стрес, особено в роговицата на окото.
Тъй като темата е особено популярна и искаме да я продължим, скоро ще представим втора част. В нея ще се ангажираме с възможните похвати, които могат да предотвратят настъпването на оксидативен стрес в клетките. Определено има доста неща, които зависят от вас.