
Фруктозата е монозахарид – проста захар, откривана в почти всички плодове и често означавана като плодова захар. Има я също в меда и в голяма част от зеленчуците. Тя представлява и половината от състава на трапезната захар, която консумираме, като останалата част в нея се пада на глюкозата. Много са сравненията между глюкозата и фруктозата с техните ползи и потенциални вреди. И макар за глюкозата да се говори много, фруктозата често се пренебрегва. Затова тук ще ѝ обърнем по-специално внимание. Ще разгледаме нейния метаболизъм в организма. Някои нарушения в процеса на метаболизирането ѝ може да доведат до поява на проблеми като фруктозна непоносимост и малабсорбция на фруктоза.
Основната разлика между фруктоза и глюкоза по отношение на метаболизма им
Глюкозата и фруктозата са двете форми на прости въглехидрати с най-голямо значение за организма ни. Те са изомери с идентична молекулна формула, различаващи се единствено по своята пространствена структура. Именно тази разлика обаче е причина и за различните метаболитни пътища, по които те поемат след като ги консумираме с храната.
Добре известно е, че глюкозата се усвоява много бързо в чревния тракт и много лесно преминава в кръвообращението. Достигайки до клетките и тъканите, тя се използва директно като източник на енергия на клетъчно ниво. Необходимо е единствено наличието на инсулин, който участва като ключ, отключващ каналите, позволяващи на глюкозата да навлезе в клетките и да се оползотворява от тях.
Метаболизмът на фруктозата обаче е по-различен въпреки нейното много голямо сходство в структурата. Като проста захар, тя също се усвоява много бързо в кръвта, но не може да се използва от клетките, а се транспортира до черния дроб, където се подлага на преработка. Тя се извършва с участието на специфичен ензим – чернодробна фруктокиназа. Под негово действие фруктозата се разгражда до междинни метаболити, част от които се използват за производството на глюкоза при нужда от енергия или на гликоген, който представлява енергиен резерв за организма.
В нито един от процесите на разграждане на фруктозата не се изисква участието на инсулин, което е много съществена разлика между нейното метаболизиране и това на глюкозата. Друга съществена разлика е това, че приемът на фруктоза не предизвиква рязко покачване на кръвната захар. Това е причината да се счита, че умерената консумация на фруктоза не носи сериозни вреди. Такива обаче може да настъпят, когато се прекалява с фруктозата. Това е чест проблем, защото днес тя се използва масово в хранителната промишленост и именно тя представялва най-голяма част от т.нар. добавени захари в храните.
Нарушения в метаболизма на фруктоза в организма
Основният проблем при метаболизирането на фруктозата е свързан с това, че при прием на големи дози от нея се стимулира процесът на липогенеза. Т.е. организмът се насочва към засилено производство на мазнини. Това може да доведе до затлъстяване и особено до омазняване на черния дроб и развитие на стеатоза. Но проблеми може да се появят не само при свръхконсумация на фруктоза, но и тогава, когато организмът не успява да е метаболизира правилно.
Типове фруктозна непоносимост
Друг съществен проблем се появява, когато организмът не успява да преработи правилно фруктозата, или не изцяло. В такива случаи може да се говори за 3 различни състояния.
Малабсорбция на фруктоза
Това е най-често срещаното нарушение на нормалния метаболизъм на фруктозата в организма. Счита се, че тази форма на фруктозна непоносимост засяга около 30-40% от хората, а броят им е най-висок в страните, където населението консумира най-голям процент полуфабрикати, преработени храни и такива с добавена захар. При фруктозна малабсорбция част от приетата с храната фруктоза остава неусвоена в тънките черва и може да премине в дебелото черво, където бактериите от чревната флора реагират с нея и се появяват отчетливи симптоми и оплаквания.
Тежестта на симптомите варира спрямо типа непоносимост и количеството консумирана фруктоза. Но най-често малабсорбциятаможе да доведе до:
- Повишено образуване на газове;
- Подуване на стомаха;
- Гадене;
- Стомашно разстройство.
Обикновено симптоматиката е краткотрайна и не предизвиква сериозни последици или усложнения.
Много характерно е, че симптомите при фруктозна малабсорбция много наподобяват тези при глутенова непоносимост /целиакия/. Установено е, че двете състояния често се срещат едновременно и около 10% от хората с целиакия имат и някаква форма на непоносимост към фруктоза. Именно тя може да бъде причина и за продължителната поява на оплаквания при тези хора дори когато се подложат на диета без глутен. Затова е важно да се разчита на ефикасни диагностични методи и тестове.
Вродена фруктозна непоносимост
Причините за нея са генетични. Развива се поради липса или недостатъчна синтеза на ензима алдолаза – който е необходим за метабилизирането на фруктозата в черния дроб. В такива ситуации неразградената фруктоза може да се акумулира в тялото, особено в черния дроб и бъбреците и да доведе до хронични проблеми с дейността на тези органи. Симптоматиката при водена фруктозна непоносимост наподобява тази при малабсорбцията, но може да доведе до по-сериозни последствия като забавен растеж и развитие и органна недостатъчност.
Генетичната обремененост е причина състоянието да се проявява още в ранна детска възраст и значително затруднява лечението.
Вродена фруктозна непоносимост се среща рядко. Засяга средно 1 на 30 хиляди души. От много важно значение е да се открие и диагностицира правилно. С подходяща диета сериозните потенциални рискове за здравето може да се избегнат.
Фруктозурия /фруктоза в урината/
Това състояние също се развива поради липса на определен ензим – фруктокиназа, подпомагащ метаболизма на фруктозата в черния дроб. Последствиятаа тук също може да са серизони, макар и рядко да са толкова тежки, колкото при наследствената фруктозна непоносимост. Симптоми и оплаквания се появяват основно при прекомерен прием на фруктоза. Основен показател за наличието на това състояние е откриването на фруктоза в урината, което се дължи именно на непълното ѝ метаболизиране поради ензимния дефицит.
Макар да може да се развие във всяка възраст и при различни хора, с най-висок риск от поява на някаква форма на непоносимост към фруктоза са следните групи:
- Хора с наследствена обремененост;
- Децата;
- Всички, които се хранят нездравословно и прекаляват със сладките храни.
Водороден дихателен тест за фруктозна непоносимост в Detox Center – най-щадящият тест за установяване на това състояние
При всички случаи фруктозната непоносимост налага лимитиране на приема на фруктоза или пълното ѝ избягване в по-тежките случаи. Днес може да се разчита на лесни за изпълнение и ефикаснитестове за непоносимост към фруктоза. Те може да бъдат от голяма ползва, защото симптомите при фруктозна непоносимост се припокриват с тези, характерни за различни стомашно-чревни и други заболявания и здравословни проблеми. Правилният избор на тест в случая може да бъде много важен за точното диагностициране. В Detox Center можем да ви предложим високоефективен тест за фруктозна непоносимост.
Тестът е дихателен и е изключително лесен за изпълнение. Базира се на отчитане количеството издишан водород с дъха определено време след консумация на разтвор на фруктоза. Причината да се измерва точно количеството издишан водород е проста и научно обоснована. Ако организмът не метаболизира напълно фруктозата, част от нея достига бактериите на чревната флора. Те я ферментират, а в процеса се отделя именно водород, който се транспортира до белия дроб и се издишва. Неговото количество в издишания въздух може да бъде много удобен маркер за наличието на определена форма на фруктозна непоносимост.
Дихателният тест за фруктозна непоносимост има няколко важни предимства. Той е изцяло щадящ тъй като не изисква кръвни проби или други инвазивни намеси. Освен това е много точен и може да гарантира висока акуратност за диагностициране на непоносимост към фруктоза и малабсорбция. В допълнение резултатите се получават много бързо – само в рамките на няколко часа.
Всичко това позволява дихателен тест за фруктозна непоносимост да се ползва широко в медицинската практика. С негова помощ може ясно да се разграничи това състояние от други здравословни проблеми и нарушения и да се назначи най-точната терапевтична процедура. За всички случаи, в които се подозира наличието на проблем с метаболизирането на фруктозата, може да се направи консултация със специалист и да се назначи дихателен тест за гарантиране на правилната диагноза и за подобряване качеството на живот.
Повече за фруктозата, за нейното значение, както и за всички популярни днес заместители на трапезната захар и техните потенциални ползи и вреди, може да научите от приложеното по-долу видео: