До дефицит на витамин Б12 в организма може да се стигне в два основни случая: при недостатъчен прием на витамина и при проблеми с усвояването му. Това не е нелечимо състояние и в повечето случаи нивата на Б12 може да се нормализират успешно и в кратки срокове. За да стане това, е добре да се познават характерните за дефицит на Б12 симптоми. Така при поява на някои от тях ще може бързо да се пристъпи към изследване на витамин Б12. При установен дефицит има много и доказано ефикасни решения за неговото компенсиране.
В Детокс Център предлагаме иновативен и високочувствителен тест, който дава стопроцентова надеждност за установяване на дефицит на витамин Б12. Нашият екип ще даде необходимите насоки спрямо установените нива на витамина и ще предложи работещи решения за повишаването им при нужда. Изследването на витамин Б12 е рутинна и напълно неинвазивна процедура. Може да се прилага лесно и бързо при симптоми на дефицит на витамина във всяка възраст. Навременното установяване на недостиг на Б12 е важно за превенция на по-сериозните състояния, които може да се развият във времето.
Дефицит на витамин Б12 – симптоми, за които да следим
Същинското название на витамин Б12 е кобаламин. Той е част от групата на водоразтворимите витамини Б-комплекс и има най-комплексната структура сред всички Б-витамини. Основният му естествен източник за набавяне при хората са животинските хранителни продукти. Това обяснява един обичаен феномен през последните години. Дефицит на витамин Б12 е сред основните хранителни дефицити при вегани и вегетарианци. Днес за хората, които не консумират храни с животински произход, основен източник на набавяне на Б12 са хранителните добавки. Те са на практика задължителни при веган диета, защото растителните храни не може да доставят този важен витамин в достатъчни количества. Алтернатива на хранителните добавки в случая са някои веган храни, обогатени с Б12 като хранителната мая и др.
Витамин Б12 им разнообразни роли в организма, всички те със съществено значение за общото здраве. Той е кофактор в синтезата на ДНК. Участва и в метаболизма на мастните киселини и аминокиселините. Това определя важната му роля в производството на енергия. Освен това кобаламинът е с ключова роля за функционирането на нервната система като важен участник в синтезата на миелин. Но най-добре проучената му роля е тази в производството на червени кръвни клетки и тяхното узряване в костния мозък. Точно тази му роля е помогнала и за откриването и описването на витамина в миналото, при изследване на човек с анемия, при която се установяват много ниски еритроцити.
Макар да е необходим за прием в много ниски дози разностранните му роли са причина хроничният дефицит на Б12 да се проявява със също толкова разностранни симптоми. Те може да се разпределят в няколко групи:
Общи симптоми на дефицит на витамин Б12
- Силна отпадналост;
- Липса на апетит;
- Загуба на тегло.
Психологически симптоми
- Депресия;
- Раздразнителност;
- Лесна загуба на концентрация;
- Отслабване на паметта.
Неврологични симптоми
- Скованост и изтръпване на крайниците;
- Зрителни смущения;
- Проблеми със запазването на равновесие при движение.
Най-сериозни може да се окажат неврологичните симптоми. При много продължителен дефицит на витамин Б12 може да се стигне до трайно и необратимо увреждане на някои нервни структури.
Разпространение на състоянието
Животинските хранителни източници на витамин Б12 са много и много разнообразни. Но това не пречи състоянието да е сравнително широко срещано в световен мащаб. Данните за разпространението му варират, но средно може да се предположи, че поне 3% от хората до 40-годишна възраст имат хроничен дефицит на витамин Б12. Във възрастовата група 40-60 години са засегнати около 4% от хората. Най-сериозно е разпространението сред населението на възраст над 60 години. В тази група около 20% от хората не си набавят редовно изискуемия минимум витамин Б12 с храната. Затова и най-често недостиг на Б12 се отчита при възрастни хора.
Податливостта на възрастните хора към този тип хранителен дефицит може да се обясни лесно. Установено е, че с напредване на възрастта възможността за усвояване на витамина в храносмилателния тракт естествено отслабва. Това се дължи на намалената секреция и на стомашни киселини, и на вътрешни транспортни фактори, необходими за пренос и абсорбция на кобаламиновите молекули.
Диагностициране на дефицит на витамин Б12
Нивата на витамина може да се отчетат много лесно и точно чрез стандартни изследвания на кръв или урина. В портфолиото от диагностични услуги на Детокс Център ще откриете популярния uMMа тест, който може да даде 100% надеждност на получените резултати.
uMMa тестът се базира на изследване нивата на метилмалонова киселина в урината, където нейните концентрации може да се отчетат много лесно. Ако тестът покаже необичайно високи нива на метилмалонова киселина в урината, може да се заключи, че е налице дефицит на витамин Б12. Извършването на теста е напълно неинвазивно и щадящо, изисква се само даване на проба на урина. Може да се извършва във всяка възраст превантивно или при съмнение за липса на витамин Б12 във всяка възраст.
Един иновативен метод за ранно диагностициране на дефицит на витамин Б12 е т.нар. dark-field микроскопия. Методът се базира на изследване на капка кръв с тъмнополев микроскоп. С това високочувствително изследване може да се открият дори първите и най-ранни признаци на дефицит на витамин Б12, далеч преди състоянието да може да се установи със стандартните изследвания. Dark-field микроскопията е популярен метод в средите на алтернативната медицина. Екипът на Детокс Център го предлага за преглед състоянието на кръвна проба в реално време и ранно диагностициране на най-разнообразни хранителни дефицити, инфекциозни състояния, клетъчни деформации, нарушена функционалност на различни органи и др. Процедурата на изследването е елементарна и почти напълно безболезнена. А информацията, която дава, може да се окаже безценна.
Методи за повишаване нивата на витамин Б12
Мерките, които се препоръчват за компенсиране дефицита на витамин Б12, зависят основно от установените причини за състоянието. Най-често с повишаване приема на храни, богати на Б12, може да се постигнат добри резултати. Но ако възможността за усвояване на витамина е компрометирана от напредване на възрастта или определени стомашно-чревни проблеми, дори увеличеният прием може да не повиши нивата на Б12. Затова и възможностите за компенсиране на недостиг на витамин Б12 са различни. Разработени са форми на кобаламин за перорален прием, както и за инжекционно приложение.
Екипът на Детокс Център може да предложи най-адекватния метод за повишаване нивата на Б12 според индивидуалната оценка на състоянието на отделния организъм. На база на проведени изследвания и установяване на подлежащите причини за дефицит на витамин Б12 може да се назначи ефикасна процедура за компенсиране на недостига.
Абсолютно всеки човек има нужда от редовно набавяне на този важен витамин в оптимални количества. И обикновено рационалното хранене позволява това. Безмесният вегетариански и веган режим обаче често е дефицитен точно по отношение на кобаламина. А това неминуемо води до хроничен недостиг на витамин Б12 в организма.
Липса на този специфичен витамин се установява много често в медицинската практика. В повечето ситуации състоянието не е необратимо и назначаваните лечебни подходи дават необходимите резултати. Времето за достигане на нормални нива на Б12 в кръвта може да варира. Най-общо зависи от състоянието и подлежащите причини за появата на дефицит. В почти всички случаи обаче с прием на подходящи храни или добавки може да се постигне бързо и трайно повишаване нивата на витамин Б12 в организма.