В стремежа си към по-здравословен начин на живот и изграждане на полезни навици, които да направят ежедневието по-ползотворно и благоприятно за физическото и психическото здраве, е важно да отбележим, че основите на това да се чувствате по-добро се крият в подобряване на съня и балансиране на хормоналните нива.
Сънят служи като основно естествено гориво за физическото и психическо здраве, играейки ключова роля в регулирането на основните телесни функции и поддържането на цялостното здраве. По същия начин хормоните управляват редица физиологични процеси, влияещи върху метаболизма и имунните функции до настроението и когнитивното ви състояние.
Разбирането на това по какъв начин да оптимизирате съня си и каква е неговата връзка с хормоните, е ключът към цялостното ви благополучие.
Защо подобряването на съня е важно за здравето?
Качественият сън не е просто лукс – той е жизненоважна необходимост за повече енергия и добро здраве. По време на сън организмът преминава през важни процеси на възстановяване, регенериране и подсилване на паметта и когнитивните способности. Представете си цялото нещо като презареждане на биологичните ви батерии – леглото е вашата зарядна станция, а сънят е енергийният заряд, който се излива в тялото ви и ви носи сили и жизненост.
Адекватният сън като продължителност се изразява в между 7 и 9 часа почивка на денонощие. По този начин се поддържат имунните функции, подпомагат се възстановяването и растежа на клетките, регулира се метаболизма и се подобрява емоционалното състояние.
Хроничната липса на сън или неговото лошо качество често се свързва с високи нива на стреса в ежедневието, нарушени когнитивни функции, и дори може да доведе до сериозни здравословни състояния като затлъстяване или диабет.
Кои са най-честите причини за нарушени нива на съня?
Безсънието е много често срещано разстройство на съня, което се характеризира с трудности при заспиване и накъсване на съня с невъзможност да попадане във фаза на дълбок сън. Безсънието може да бъде предизвикано от редица различни фактори, включително стрес, безпокойство, депресия, нередовен график на съня, прекомерна консумация на кофеин или прием на стимуланти и определени лекарства.
Нека обърнем повече внимание на графика на съня. Когато си лягате и ставате по едно и също време, организмът ви привиква към изградената рутина и по-лесно влиза във фаза на сън, съответно и тялото ви се възстановява по-ефективно. Късното заспиване, лягането по различно време и вредните навици преди сън като използване на мобилни устройства в спалнята може да повиши нивата на стрес и да попречи на организма ви да разбере, че е време за презареждане на батериите.
Постарайте се да си създадете здравословна среда за сън като намалите източниците на светлина в спалнята, изолирате шумовете и се научите да не използвате технологии поне час преди лягане, за да не поддържате мозъка си в будно нервно състояние, което да наруши естествения цикъл на сън-събуждане на тялото.
Разбира се, дори и да спазвате всички тези правила, има фактори в ежедневието, които също могат да нарушат качеството на съня ви. Работата на смени, нередовния работен график с нощни или ротационни смени, могат да повлияят не само на съня, но и на цялостното ви качество на живот. Умората в ежедневието също, обратно на вярванията, може да попречи на адекватния сън.
Вероятно си мислите, че хроничната умора и липсата на енергия създават предпоставки за повече сън и почивка, но всъщност подобни състояния на изтощение не повишават качеството им, а дори му пречат да бъде пълноценен.
Ако имате съмнения, че твърде натовареното ви ежедневие и нивата на стрес оказват влияние върху съня и енергията ви, препоръчваме да направите Тест за енергийното състояние и функцията на органите си в Detox Center. Изследването дава сведения за нивата на стрес в организма, натрупаните киселини в тялото, хронични нарушения или такива в енергийните процеси на организма, както и много друга полезна информация, която да ви помогне да подобрите не само съня си, но и цялостния си начин на живот.
Друга подходяща терапия, която силно се препоръчва при състояния като умора, хроничен стрес, нарушена концентрация и проблеми със съня, е Интравенозна терапия „Energy I.V.”. Терапията включва директно вливане в организма на витамини, електролити и аминокиселини, участващи в производството на енергия. За повече информация относно процедурата можете да се свържете с Detox Center.
Какво представлява оксидативният стрес?
Дори и да нямате проблеми със заспиването и да сте си изградили перфектната вечерна рутина, която ви помага да отпочинете добре и да доставите на организма си между 7 и 9 часа дълбок сън, не е изключено отново да се чувствате непрекъснато уморени, без енергия и настроение.
Причината е оксидативният стрес. Той възниква, когато има дисбаланс между свободните радикали и антиоксидантите в тялото, което води до увреждане на клетките, протеините и ДНК. Оксидативният стрес може да доведе до умора, липса на енергия и ниски нива на работоспособност, както и да предизвика състояния като депресия и тревожност.
Продължителният оксидативен стрес може да отслаби имунната система, което да ви направи по-податливи на инфекции и заболявания. Високите нива на свободни радикали също така могат да увредят мозъчните клетки, което допринася за загуба на паметта, когнитивно увреждане и повишен риск от деменция. Някои кожни заболявания като екзема и акне също са свързани с оксидативния стрес.
В дългосрочен план това състояние може да предизвика преждевременно стареене и да е предпоставка за развитие на хронични заболявания или сериозни възпаления. Ако имате симптоми, които ви карат да мислите, че може да имате повишени нива на оксидативен стрес, препоръчваме да си направите Тест за оксидативен стрес – Fras 5 от Detox Center.
Тестът представлява вземане на проба от капка капилярна кръв, а резултатите са готови в рамките на само 30 минути. Това означава, че инвестирате по-малко от час от времето си в името на вашето здраве.
Влияние на хормоните върху цялостното здраве
Хормоните играят решаваща роля в регулирането на различни физиологични процеси в тялото, като метаболизма, имунните функции и дори енергията и настроението. Колебанията или дисбалансите в нивата на хормоните могат да имат дълбок ефект върху цялостното здраве и благосъстояние.
Хормони като инсулин, кортизол, хормони на щитовидната жлеза и лептин регулират метаболизма и енергийния баланс. Дисбалансът в тези хормони може да доведе до наддаване на тегло, инсулинова резистентност и хронична умора.
Естрогенът и тестостеронът пък играят ключова роля за плътността и здравината на костите. Някои хормони влияят също върху сърдечно-съдовото здраве и дисбалансът може да увеличи риска от хипертония и диабет.
Фактори, свързани с начина на живот, като хранене, редовна физическа активност, управление на стреса и адекватен сън, могат да помогнат за поддържане на стабилни хормонални нива и оптимизиране на цялостното здраве.
Ако вие имате опасения, че страдате от някакъв хормонален дисбаланс, можете да се възползвате от иновативния тест на Detox Center – Оценка на хормоналния баланс чрез изследване на слюнка. Този метод дава много по-достоверни изследвания от обичайното кръвно изследване, тъй като повечето хормони в кръвта са свързани с транспортни протеини и не са биодостъпни за таргетните тъкани.
Да сте здрави и да се чувствате добре зависи от изборите, които правите всеки ден относно своите навици, занимания и среда. Няма по-добра инвестиция от тази в себе си – с помощта на Detox Center можете да откриете корена на всеки свой проблем и да откриете най-добрия и естествен начин да се справите с него, за да се радвате на безгрижно ежедневие и крепко здраве.
Използвани източници
Abad VC, Guilleminault C. Diagnosis and treatment of sleep disorders: a brief review for clinicians. Dialogues Clin Neurosci. 2003 Dec;5(4):371-88. doi: 10.31887/DCNS.2003.5.4/vabad. PMID: 22033666; PMCID: PMC3181779.
Karna B, Sankari A, Tatikonda G. Sleep Disorder. [Updated 2023 Jun 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560720/
Hajam YA, Rani R, Ganie SY, Sheikh TA, Javaid D, Qadri SS, Pramodh S, Alsulimani A, Alkhanani MF, Harakeh S, Hussain A, Haque S, Reshi MS. Oxidative Stress in Human Pathology and Aging: Molecular Mechanisms and Perspectives. Cells. 2022 Feb 5;11(3):552. doi: 10.3390/cells11030552. PMID: 35159361; PMCID: PMC8833991.
Pataky MW, Young WF, Nair KS. Hormonal and Metabolic Changes of Aging and the Influence of Lifestyle Modifications. Mayo Clin Proc. 2021 Mar;96(3):788-814. doi: 10.1016/j.mayocp.2020.07.033. PMID: 33673927; PMCID: PMC8020896.