Великият пост – период от седем седмици преди настъпването на Възкресение Христово или Великден, е загадка за много хора. Много от нас знаят, че това е религиозен ритуал, който се случва всяка пролет и включва сериозни ограничения по отношение на храненето, но и изисква душевно пречистване. Но както повечето практики, вкоренени в християнството, начинът, по който хората спазват Великия пост, или дали изобщо го спазват, варира значително в зависимост от тяхното наследство, специфична религиозна традиция и предпочитания.
У нас Великият пост се отбелязва традиционно според Православния календар и включва спазване на строг пост, включително пост без никаква храна и вода. Но каква е целта на физическото гладуване и как то е обвързано с Възкресение Христово? Дали в тези смутни времена сме запазили връзката с божественото или я търсим все по-силно от всякога?
Какво е Великият пост?
Християните спазват Великия пост в продължение на около 2000 години като начин да възхвалят и възпоменят смъртта и погребението на Исус, преди да прославят Неговото възкресение. Една от централните традиции на Великия пост е постът, дисциплината да се въздържате от определени храни или нещо, което харесвате, за определен период от време.
Периодът на Великия пост е огледало на 40-те дни, които Исус прекарал в пустинята, постейки, молейки се и докато бил изкушаван от Сатана, преди да започне своето обществено служение. Исус е отишъл в пустинята, за да подготви душата си за интензивен тригодишен период на изцеление на хора, проповядване и служене. А в края на този период е разпнат от Римската империя и религиозни водачи.
Концепцията зад Великия пост е за това, че всяка година християните могат да имитират действията на Исус в пустинята. Възприето е, че това е период от време, в който християните трябва да се откажат от комфорта си или да опитат някаква духовна практика, която води до себеизпитване, покаяние от греха и, в крайна сметка, обновяване на душата, всичко това в очакване на по-голяма отдаденост на служене на другите и на Господ през следващата година.
Великият пост, за разлика от Коледните пости, е по-скоро период за разпознаване и прегръщане на нечия смъртност и признаване на греховността, която бележи земния живот. Тъй като християните вярват, че възкресението на Исус предвещава възкресението и обновяването на целия свят в края на дните, Великият пост е време да се отвърнем от греха, да оплакваме смъртта и съкрушеността и да очакваме деня, в който разрушеният свят ще бъде изцелен.
Защо хората постят през Великия пост?
Трите основни неща, върху които християните се фокусират по време на Великия пост, са молитвата, постът (въздържане от нещо, за да се намали разсейването и да се съсредоточи вниманието повече върху Бога) и даването или милосърдието.
Молитвата по време на Великия пост се фокусира върху нашата нужда от Божията прошка. Става дума също за покаяние (отвръщане от нашите грехове) и получаване на Божията милост и любов.
Постът или отказването от нещо е много често срещана практика по време на Великия пост. Смисълът се състои в това, че отказването от нещо, което е редовна част от живота, може да наподобява поне малко жертвата на Исус. Това време също може да бъде заменено с повече време за връзка с Бог и преосмисляне на отношението ни към другите и света.
В контекста на основния ни източник на енергия – храната, какво означава да се пости по време на Великия пост? Да постиш означава да се въздържаш от храна, за да освободиш пространство в живота си за Божието присъствие. Свети Тома Аквински отбелязва, че гладуването се състои от приемане само на едно хранене на ден. Дори ако не можете да спазвате чак толкова строг пост, то най-важното е да се изключи месото и месните продукти, тъй като то се счита за нечиста храна. Яйца, мляко и млечни продукти също не се консумират от деня, следващ Сирни заговезни, а на Разпети петък не се яде и пие нищо. Риба може да се консумира само в разрешените дни, хляб само в разрешените дни и ако не съдържа яйца/мляко, олио и зехтин – също само в разрешените дни. Това са част от акцентите по време на Великденския пост във връзка с храненето.
Трябва да отбележим, че категоричният пост не е за всеки. Малките деца, възрастните хора, бременните или кърмещи майки и хора със съответни здравословни проблеми не трябва да се опитват да гладуват изцяло. Ако имате някакво заболяване, посъветвайте се с медицински специалист, преди да преминете към постене.
Здравословните ползи на поста
Растително хранене
Едно от предимствата на постите е това, че диетата се състои основно от растителна храна, която се преработва лесно и не затлачва организма. За да се насърчи физическото пречистване на тялото трябва да се пият много течности, най-вече вода, която способства детоксикацията и очистването на тъканите на всички нива.
Намаляване на теглото
Също така когато постите, в тялото ви се случват други важни неща на клетъчно и молекулярно ниво. Промяната на основния източник на енергия от въглехидрати или белтъчини към мазнини задейства изгарянето на телесните мазнини. Това е чудесно за вашите енергийни нива, а също и за намаляване на теглото и освобождаване от бремето на наднормените килограми. Когато това се случва, клетките на тялото също започват своите възстановителни процеси, а в комбинация с периодично гладуване може да даде още по-добри резултати.
Увеличена загуба на мазнини
Проучванията също така потвърждават, че нивата на хормона на растежа се увеличават до 5 пъти. Това носи предимства за загубата на мазнини и натрупване на мускулна тъкан. Строгото гладуване също подобрява инсулиновата чувствителност и нивата на инсулин намаляват драстично. Има доказателства, че дори се случват промени във функцията на гените, свързани с дълголетието и защитата от болести.
Понижен риск от увреждания
Много от вредните неща, които обичайно консумираме в ежедневието, като алкохол, цигари и сладки храни, също нямат място по време на Великия пост. Въздържанието от тях може да очертае пътеката за категоричния им отказ. И краткосрочно, и дългосрочно, ползите за здравето от живот без цигари и алкохол са безброй, докато обратното води до ракови заболявания, чернодробни заболявания и други тежки здравословни проблеми. Сигурно е излишно да споменаваме, че такива средства замъгляват трезвата преценка и влияят негативно на ума, който трябва да бъде чист от такива вещества, особено по време на пости.
Грижа за когнитивното здраве
Ако отделяте по 15-20 минути всяка сутрин за размисъл и медитация, това може да ви помогне да намалите нивата на стрес и ви дава шанс да се свържете отново със себе си и хората около вас. Тъй като Великият пост е религиозен празник, можете да използвате това време в молитва и да търсите по-силна връзка с Бога.
Както посочва Свети Тома, постът има способността да издига ума и сърцето към небесните неща, към съзерцанието на Бога. Постът ни дава сила в молитва. Той фокусира интелекта върху търсенето на познаване на Бога и волята върху получаването на Бога като най-голямото благо. Помага за пречистване на желанията и стремежите на душата към божествената красота и истината, а това ни е силно необходимо на всеки.
Процедури за детоксикация и пречистване на организма
В дни на разтоварване и хранене с повече растителна храна е много подходящо да се опитат и процедури, които могат да донесат допълнителни ползи за метаболизма, имунитета, сърдечното и мозъчно здраве и други системи. Например, програмата за 15 – дневен детокс чудесно се синхронизира с Великденския пост, тъй като основното ѝ предназначение е да се неутрализират токсините, т.е. да се почисти тялото от токсични вещества задържани в тъканите. Особено след зимата, когато ядем по-тежка и мазна храна, по-малко свежи плодове и зеленчуци и сме доста обездвижени, подобна програма може да е изключително полезна за детоксикация и тъканна регенерация, подготвяйки тялото за топлото време и по-лек режим на хранене.
Токсичните метали са друга заплаха, която дебне тайно в човешките тела и нанася поражения. Цялостната детоксикация на токсични метали може да се извърши чрез стимулиране на черен дроб, лимфа, антиоксидантна система; хелаторна терапия и други подходящи методи.
Като форма на регулярен сезонен детокс, така и като разтоварваща диета, може да се проведе и 10-дневен чревен детокс. Този вид процедура е насочен към балансиране на чревния микробиом, от който зависят производството на много невротрансмитери, хормони, имунните ни сили и други важни механизми.
И така, християнският пост е начин да се поставим на пътя на благодатта, като се откъснем от привързаността си към земните неща, за да можем да се насладим на Божието присъствие и сила. Ако отделим време да пречистим телата и душите си, да бъдем от полза на някой друг безрезервно, то тогава постът ще е изпълнил предназначението си.
В днешно време сме свикнали с изобилие от храна и лесното ѝ набавяне, което прави постенето малко по-трудно в сравнение с преди, но не и невъзможно. Нашите тела зависят от храната и когато лишаваме телата си от храна за известно време, ние си припомняме, че „хората не живеят само с хляб“ (Второзаконие 8:3, NLT).
Когато постим, ние не отричаме важността на телата си и необходимостта да ги поддържаме живи; ние просто признаваме, че физическият живот струва малко, без да сме духовно живи във връзка с Бога.
Използвани ресурси
- Църковен календар за 2022 година, Св. Синод на БПЦ https://bg-patriarshia.bg/calendar
- Велик пост – Българска Патриаршия https://bg-patriarshia.bg/great-post
- Света Четиридесетница (Великденски пост) http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/podvizhni/sv_Chetiridesetnica.htm