Спортувате активно от скоро или имате отдаденост към спортни занимания още от детска възраст? Сигурно поне веднъж се е случвало да изпитате болка или дискомфорт при практикуване на някакъв вид спорт, като сте прибягвали до спортен масаж за лечението. И това е много добър избор, защото този тип масаж е създаден, за да се премахне мускулната умора и скованост, да се освободите от стреса и натрупаното напрежение в ежедневието или по време на спортни дейности.
Натоварването на тялото е един отличен начин да го поддържаме в добра кондиция за възможно най-дълго време. Има толкова много различни активности, които може да опитате – плуване, фитнес, зумба, тенис, каране на колело, други групови тренировки. Наистина разнообразието вече е голямо и все повече хора проявяват интерес към новите видове спорт.
При практикуването им обаче има някои основни правила, които ще ви предпазят от травми или ще подобрят издръжливостта и силата. Понякога обаче колкото и да сте подготвени и дори да сте най-активната и спортна натура, травмите са неизбежни и оставят своите поражения.
Затова ви представяме един материал с обширен поглед върху това за кого е предназначен спортния масаж и какви видове спортен масаж се практикуват.
Защо спортен масаж и малко история
Спортният масаж е вид масаж, при който се манипулират меките тъкани на човек, който се занимава с редовна физическа активност. Меката тъкан е съединителна тъкан, която не е „втвърдена“ в костите и хрущялите. Меки тъкани са кожата, мускулите, сухожилията, връзките и фасциите (форма на съединителната тъкан, която обхожда и загрява другите меки тъкани).
Спортният масаж е предназначен да помогне за коригиране на проблемите и дисбалансите в меките тъкани, които са причинени от повтаряща се и напрегната физическа активност или травма.
Прилагането на спортен масаж, преди и след тренировка, може да повиши производителността, да помогне за възстановяване и да предотврати нараняванията.
Както всеки друг тип масаж, и спортният има своите типични черти. Докато класическият масаж е по-лежерен и дори релаксиращ, един спортен масаж има доста по-агресивен подход, действа по-стимулиращо и активно. Терапевтът, който провежда спортен масаж, се стреми да подобри мускулния тонус на пациента, за да може той да бъде по-гъвкав и стабилен след масажа.
Масажът като вид практика е известен като една от най-ранните форми на физиотерапия и е използван преди повече от 3000 години в Китай и Гърция. Неговото популяризиране в западния свят до голяма степен се дължи на Пер Хенрик Линг, който създава така наречения „шведски масаж“. Много от неговите идеи са формирали основите на модерния спортен масаж, който се практикува и у нас.
Как протича един спортен масаж
При посещение на спортен масаж, масажистът се концентрира върху конкретна проблемна област, която му показвате и обикновено е свързана с някаква спортна дейност. Най-важното нещо при спортния масаж е да изберете опитен масажист, който е експерт в широк кръг от техники и знае как да ги използва.
Много различни движения и техники се използват в спортния масаж. Примерите за тези техники включват шведски стил масаж, компресия, триене, ритмично удряне, плъзгане, стречинг. Тези движения и техники се използват, за да се помогне на тялото на спортиста да постигне максимална производителност и физическа кондиция с намален шанс за нараняване или болка. В случай на травма, целта е да се подобри и ускори възстановяването.
Предимствата за тялото от практикуване на спортен масаж
Самата практика е широко разпространена и упражнявана и е възможно да се направят заключения на база опита на хората.
Някои от ползите са за ума (психологически), а други са за тялото (физиологични). Но и в двата случая, положителните ефекти от спортния масаж могат да бъдат комбинация от:
- Повишен капацитет или диапазон на движение (ROM);
- Повишена гъвкавост по време на упражнения или движение;
- Усещане за благополучие;
- Намалено напрежение на мускулите;
- Намалена неврологична възбудимост;
- По-малко мускулни спазми.
Видовете спортен масаж, за които споменахме по-рано, са предтренировъчен и следтренировъчен.
Целта на предтренировъчния спортен масаж е да се стимулира и тонизира мускулът, така че той да е готов за физическо натоварване от всякакъв тип.
При следтренировъчния масаж се цели успокояване на вече натоварената мускулатура. Масажните техники не са толкова агресивни и интензивни, както при предтренировъчния спортен масаж.
Дали спортният масаж е за вас
Спортният масаж е добър терапевтичен метод, ако имате конкретен проблем – например увредено коляно, разтегнато сухожилие. Също така е добра идея да потърсите кинезитерапевт, който може да ви помогне да идентифицирате и коригирате източника на болката.
Чрез спортен масаж спортистите могат да подготвят телата си за оптимално представяне, да се възстановят след сериозно състезание или да подобрят капацитета си по време на тренировка. Въпреки това, противно на наименованието, което има, не е нужно да бъдете спортист, за да се възползвате от спортен масаж. Той набляга на превенцията и лечението на наранявания на мускулите и сухожилията и може да бъде от полза за хора с травми, хронична болка или ограничен обхват на движение.