Времето никога не е неподходящо за един масаж! Дори в настъпваща лятна жега, а и особено когато в процедурата ръка за ръка вървят и релаксацията, и терапевтичният ефект. В DeTox Center сте добре дошли по всяко време за масаж, ако имате нужда от раздвижване на лимфата.
Днес конкретно ще ви направим три виртуални предложения. Прочетете защо си заслужава да ги обмислите веднага и не се колебайте да ни потърсите за консултация или записване на час.
Защо е важно раздвижването на лимфата?
Основната функция на лимфата е да изхвърля натрупаните токсини от тялото. Допълнителните ползи от нейната ефективна работа са елиминирането на излишните течности, редуцирането на целулита и поддържането на оптимална фигура, а дори и разкрасяване на кожата и подмладяване на клетките.
Ако лимфата спре да се движи, всички тези нейни дейности ще спрат също. За разлика от сърдечния мускул, лимфата не работи по метода на изпомпването. Тя има нужда от допълнителна и постоянна стимулация. Колкото по-активна е лимфната система, толкова по-добре ще ни се отразяват и нейните основни функции – както на ниво органи, така и на ниво външен вид.
Масажната техника е чудесно въздействие, което кореспондира с вътрешния ни биоритъм, с начина, по който работят нашите клетки и цели системи от такива. Тя е външна, положителна намеса върху ефективността на лимфната система. Определени масажи действат по определен начин върху това как ще заработи по-бързо и оптимално организмът, как ще се подобрят детоксикиращите му способности и други функции.
Антицелулитен масаж
Ако търсите масажна техника, чийто приятен ефект не само да усетите, но и да видите, това е антицелулитната техника. При нея се цели дрениране на тъканите, в които има насъбрана излишна течност и мазнини. При антицелулитния масаж най-често се третират бедрата, задните части и коремната област. Тъканите в тези зони се раздвижват и отделят от депонираните в тялото соли, вследствие на което се получава както отокът, така и портокаловата кожа.
Когато лимфната система спре да работи, това депониране се увеличава като степен и скорост, а отводняването на тялото буквално блокира. Тя може да бъде раздвижена със специализирана масажна техника, извършвана чрез загряване на кожата със специално използвано за целта масло и насочени движения.
Разбира се, още по-добър ефект от процедурите може да забележите, ако направите поредица от такива, тъй като колкото по-дълготрайно се прилага този масаж, толкова повече ще се стимулират дрениращите процеси в организма и изхвърлянето на задържаните течности.
Лечебен масаж
Знаете ли, че над 30% от хроничните заболявания и автоимунни заболявания в ремисия търпят риск от отключване и обостряне вследствие на рязкото покачване на температурите навън?
Според проучванията, свързани с екстремното повишаване на средните температурни амплитуди и рекордните горещини през лятото, много хора започват да се оплакват и от нетипични болки по цялото тяло. Те са придружени с депресивни епизоди и психични смущения.
Може би ще се учудите, но голяма част от тези следствия на високите температури се дължат на забавената лимфа. Лечебният масаж може да възстанови нейната оптимална скорост и по този начин да разшири капилярите в мускулатурата, както и да отпусне органите на опорно-двигателния апарат. С други думи, да облекчи болката, а при серия от лечебни масажи да я елиминира в дългосрочен план.
Масаж на стъпалата
Последното ни предложение за активиране на лимфата чрез приятна масажна техника е сходно с предишното, но има и своя специфика. Да започнем с приликите. И при масаж на стъпалата се отчита значително облекчаване на болката, а често дори и снемане на чисто психичното напрежение, натрупано през деня.
Според рефлексологията, върху която реално се базират ползите и методите на тази масажна техника, в тази част на тялото има точки, които отговарят за нашите възприятия. Те могат да се активират и да се потиснат. С други думи, болката да бъде намалена, а защо не и усещането за постоянен стрес?
По-специфичното при детоксикиращия масаж на стъпалата е, че той се бори срещу класическите психосоматични симптоми, които както знаете, могат да бъдат буквално всякакви. В пролетно-летния сезон те търпят мощно активиране и регресия дори след преодоляването им в даден минал период. С масаж на стъпалата ще постигнете освобождаване от болката с неясен произход, цялото натрупано до края на работния ден напрежение, а освен това ще се справите с типичните за сезона подути крака.
Обърнете се към експертите по лечебна детокс масажна техника в DeTox Center за повече препоръки и информация. Но преди това – обърнете внимание първо на себе си! Само и единствено чрез качествена профилактика на общото ви физическо и психично състояние можете да очаквате максималния потенциал от тялото и неговите механизми.
Да кажем, че се освободите от някой вреден навик като тежката вечеря и десерта накрая, както и късната вечеря, които значително мога да допринесат за натрупване на излишно тегло. А имате ли достатъчно движение през ежедневието си – това е другият важен въпрос. Ако коригирате дори само едно от тези неща, ще се радвате на по-малко килограми и по-малък риск от затлъстяване, метаболитен синдром и сърдечно-съдови заболявания.
Масажът е чудесен начин да започнете деня, но и прекрасно изживяване в края на деня, когато напрежението е нараснало. Основната причина е, че той действа на лимфната система, а тя работи денонощно, предпазвайки ни от вредата на токсините и свободните радикали. Дайте ѝ заслуженото внимание с комбинация от масажи в DeTox Center.
Използвани източници
Vairo, G. L., Miller, S. J., McBrier, N. M., & Buckley, W. E. (2009). Systematic review of efficacy for manual lymphatic drainage techniques in sports medicine and rehabilitation: an evidence-based practice approach. The Journal of manual & manipulative therapy, 17(3), e80–e89. https://doi.org/10.1179/jmt.2009.17.3.80E
Waters-Banker, C., Dupont-Versteegden, E. E., Kitzman, P. H., & Butterfield, T. A. (2014). Investigating the mechanisms of massage efficacy: the role of mechanical immunomodulation. Journal of athletic training, 49(2), 266–273. https://doi.org/10.4085/1062-6050-49.2.25
Miake-Lye, I. M., Mak, S., Lee, J., Luger, T., Taylor, S. L., Shanman, R., Beroes-Severin, J. M., & Shekelle, P. G. (2019). Massage for Pain: An Evidence Map. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.), 25(5), 475–502. https://doi.org/10.1089/acm.2018.0282