Неслучайно учените казват, че поне 80% от имунната система е в червата ни. От чревното здраве зависят толкова много неща – храносмилането, усвояването на полезните вещества, извеждането на остатъците от приетата храна, отличната физическа форма, плоският корем, комфортът и много други. Като че ли все по-рядко се срещат хора, които могат да се похвалят с идеално състояние на техните черва или с постигнат оптимален чревен баланс. Предвид начина на хранене и диетата богата на пържени, полуфабрикатни или богати на захар храни, това не е никак изненадващо.
Начинът на хранене, видът на храните, тяхното качество, застоялият начин на живот, стресът, ендокринните разрушители и куп други фактори на околната среда се отразяват почти мигновено и първо там – в червата. И когато те като основа на имунитета загубят своето здраве, или то е компрометирано, или е нарушен чревният баланс, процесите се объркват. Може да се предположи, че има проблеми с червата, по вида на кожата, наличието на акне, проблеми с теглото, храносмилането, хормоналния фон и много други признаци. Но как се коригира този дисбаланс и колко деликатен е всъщност?
В Detox Center е достъпна специална комплексна програма за възстановяване на чревния баланс, която нарекохме „10-дневен чревен детокс“. Кога, как и при какви случаи може да се започне програмата разказваме на следващите редове.
Замърсяване и затлачване на червата – какво ги причинява
На първо място, повечето причинители на проблеми с червата, са свързани с храните и напитките, които човек консумира. Некачествена храна, мазна храна, замърсена храна, трудно смилаема и преминаваща от стомаха не добре разградена в червата, са сред основните причините за затлачване и замърсяване на червата. Различни бактерии като Ешерихия коли също имат отношение към тези проблеми. Някои лекарствени средства, от друга страна, също могат да окажат негативно въздействие върху баланса на чревните обитатели и те да не могат да усвоят и обработят качествено хранителните вещества. Поради това остатъците от тях започват да се складират в самите черва като затлачвания и да нарушават тяхната нормална функция.
Има и друго измерение на проблемите с червата, а именно висока чревна пропускливост, която може да се дължи на генетична предразположеност, непълноценна диета, отравяне с токсини и тежки метали или бактериален дисбаланс.
Проблемът със замърсяванията и затлачванията на червата
Колкото и невероятно да звучи, замърсяванията и затлачванията на червата могат да достигнат изненадващи размери. Според специалисти, тялото произвежда по 30 гр. отпадъци под формата на изпражнения на 5.5 кг. телесно тегло, които преминават през червата, но не всички напускат тялото успешно. Те започват постепенно да се натрупват в своеобразни джобчета в червата на човек, като сформират замърсявания и отлагания, които могат да достигнат тегло до 9 кг.!
Средностатистически човек има в своите черва около 2 кг. затлачвания. Ако това количество се измери в хранителен режим, то се равнява на близо един месец прекаран в хранене при калориен дефицит. Приблизително толкова време отнема качественото освобождаване на 2 кг. от теглото по здравословен начин. И няма как да постигнем по-добро здраве, ако на първо място не направим освобождаване от чревните замърсявания.
Въздействие на замърсяванията и затлачванията на червата върху здравето
Вече беше споменато, че натрупванията на замърсявания в червата добавят допълнително тегло към това на тялото. И като се има предвид, че няма съотношение между теглото на човек и количеството затлачвания в червата, може да се добие ясна представа за картината, при която човек може да товари допълнително костната си система с едни 10-15-20% тегло. Отделно, затлачените и замърсени черва са дисфункционални черва, или поне не функциониращи в своя оптимален капацитет.
Когато червата не функционират добре, храните и напитките, които приемаме, се усвояват много по-непълноценно и тялото не може да се възползва максимално от хранителните вещества в тях. Макар и в по-редки случаи, натрупванията могат да доведат до сраствания на фиброзна тъкан, различни по тежест случаи на херния, дори и до развиване на ракови клетки.
Кои храни причиняват затлачвания и замърсявания
Вече споменахме, че като основен причинител на затлачванията в червата, се позиционира диетата. Факт е, че всяка храна може да се превърне в отпадък, който удобно да се намести по протежение на стомашно-чревната система и да остане да гние там. Но има и друга истина, а тя е, че някои храни са по-рискови за здравето на червата от други. Такива например са млечните храни и тези с високи нива на глутен.
Непреработени овесени трици, обикновен бял хляб, кафяв и див ориз, различни печива, ядките, семената и маслата направени от тях са също потенциално рискови. Сред млечните продукти проблемни са краве млякото, киселото мляко, извара, сметани и други производни.
В списъка са включени и многоцветните зеленчуци от рода на зелевите, както и зеленчуци с обвивка като грах и боб. Сред затлачващите храни са и такива с високо съдържание на рафинирани въглехидрати.
Здрави черва, здраво тяло
Здравето на червата е в основата на добрия имунитет, хормоналния баланс, оптималното производство на невротрансмитери и детоксикация на тялото. Макар това да не е изчерпателен списък на всички важни процеси, в които участва чревната система, ние можем да ви разкажем още много за тях. Например, може да прочетете някой от следните материали:
- Изследване на връзката „чревен микробиом – мозък“ – актуални данни
- Как хранителните алергии влияят на храносмилането и чревната пропускливост
- Дисбактериоза и управление на чревното здраве – симптоми и опции за лечение
Компоненти на 10-дневен чревен детокс
Прочистване на червата и довеждането им до идеална кондиция може да се постигне с програмата „10-дневен чревен детокс“. Програмата е един чудесен начин за детоксикиране, разтоварване и изчистване на червата. Тя е съставена от няколко елемента, които представляват едновременно и отделни стъпки в процес. Симбиозата между хранително разтоварване, прочистване, хидротерапия, чревно озониране и рекултивиране на чревната микрофлора, осигурява положителните терапевтични ефекти на програмата. Този цялостен подход ни позволява да постигнем всеобхватно прочистване и регенериране на чревния микробен баланс, който е от полза за абсолютно всеки.
Фазата с хранителното разтоварване продължава не по-малко от 10 дни, през които се премахват месото, захарта, газираните напитки, млечните продукти, бобовите, глутен съдържащите храни и храни, съдържащи консерванти, оцветители и овкусители. Преминава се към чисти храни, обработени по щадящ начин, като основно се залага на плодове и зеленчуци, ядкови млека, лимецов хляб с квас. Докато тече хранителното прочистване, започва прием на алое сок, ултра фин силициев колоиден диоксид Oxy Detox едновременно с Detox Liquid, който елиминира метаболитните и микробиални токсини, като двата продукта са подпомогнати от спорови бактерии, съдържащи се в ProSpore Biome.
Докато текат положителните промени в червата вследствие на променения хранителен режим и приема на хранителни добавки, прилагаме колон хидротерапия, която елиминира метаболитните и микробиални токсини от чревните стени. За да е успешно завършена програмата, се провежда и курс на чревна озон терапия, по време на която към дебелото черво се подава внимателно подбрано количество озоно-кислородна смес, която има доказани лечебни и възстановителни ефекти върху червата.
След края на програмата резултатът е рекултивирани черва, изчистени от затлачвания, в блестяща форма и оптимална функция. Повече по темата може да научите от видеото на д-р Радослав Тошков.
Чревното здраве е може би най-важното за организма и неговите нормални функции. То не трябва да се подценява, а трябва да се полагат всеобхватни грижи в посока хранене, навици на сън и работя, хигиена, природосъобразен начин на живот. А когато човек не успява да се справи с всичко това и да осигури качествена грижа, може да се довери на специалистите в Детокс Център и програма „10-дневен чревен детокс“.
Използвани източници
- Goodman, S.E. The Truth About Poop. Puffin; Reprint edition (2007)
- Mayo Clinic. Intestinal obstruction. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intestinal-obstruction/symptoms-causes/syc-20351460
- Smith DA, Kashyap S, Nehring SM. Bowel Obstruction. [Updated 2022 May 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441975/
- Hamilton Health Sciences. What to eat when you have a partial bowel obstruction. https://www.hamiltonhealthsciences.ca/wp-content/uploads/2019/08/BowelObstructionFoodChoices-trh.pdf
- Rinninella, E., Cintoni, M., Raoul, P., Lopetuso, L. R., Scaldaferri, F., Pulcini, G., Miggiano, G., Gasbarrini, A., & Mele, M. C. (2019). Food Components and Dietary Habits: Keys for a Healthy Gut Microbiota Composition. Nutrients, 11(10), 2393. https://doi.org/10.3390/nu11102393
- Moszak, M., Szulińska, M., & Bogdański, P. (2020). You Are What You Eat-The Relationship between Diet, Microbiota, and Metabolic Disorders-A Review. Nutrients, 12(4), 1096. https://doi.org/10.3390/nu12041096
- Hills, R. D., Jr, Pontefract, B. A., Mishcon, H. R., Black, C. A., Sutton, S. C., & Theberge, C. R. (2019). Gut Microbiome: Profound Implications for Diet and Disease. Nutrients, 11(7), 1613. https://doi.org/10.3390/nu11071613