Когато се запознавате с някого и ви попитат на колко години сте, е логично да отговорите въз основа на броя години, изминали от раждането ви. Това би била вашата хронологична възраст. Ако сте родени през 1980-та година, ще отговорите, че сте на 40-годишна възраст през 2020-та година.
Но може би личният ви лекар или персонален треньор е споменавал, че имате физическата форма и кондиция на 20-годишен човек. В такъв случай това ще се счита за вашата биологична възраст, независимо от това колко години по-рано сте се родили.
Но от друга страна, вашата биологична възраст може да е 52, ако пушите цигари от 20 години, не спортувате, храните се с богата на въглехидрати храна и сте със затлъстяване.
Хронологичната възраст винаги ще бъде лесно дефинираната и хронологично установена цифра, докато биологичната ви възраст зависи от редица променливи, които могат да варират непрекъснато. Разликата между двете може да бъде изненадваща и определено интересна за по-задълбочено проучване.
Един от методите, които могат да ви открехнат вратата към това ново познание, е MethylAge тестът. Но преди да стигнем до информацията за него, трябва да се заровим в същността на т.нар. „биологична възраст“.
Какво представлява хронологичното стареене и възраст
Вашата хронологична възраст е времето, изминало от вашето раждане до конкретна дата. Това е възрастта ви по отношение на години, месеци, дни и т.н. Това е основният начин, по който хората определят възрастта си.
Същият вид възраст е и основен рисков фактор за хронични заболявания, смъртност и всякакви увреждания на телесните функции, свързани с психичното здраве, когнитивната функция, измененията на паметта и цялостния процес на остаряване.
Биологична възраст – що е то
Добре дошли в концепцията за биологична възраст. Вашата биологична възраст е мярка за това как процесът на биологично стареене е повлиял на тялото ви към момента. Може да се определи от гледна точка на това, което изследователите наричат индекси на крехкост – в кои области тялото ви работи по-слабо днес, отколкото миналата година или преди десетилетие? Имате ли по-къса работна памет или нарушена памет? По-малко чувствителни ли сте към инсулин? Имате ли по-нисък белодробен капацитет? каква е физическата ви издръжливост? Ето такива са въпросите, чиито отговори определят вашата биологична възраст.
Вълнуващото при този поглед върху здравето е, че за разлика от вашата хронологична възраст, за която не можете да направите много, освен да приемете старостта (и мъдростта идваща с нея), можете да промените биологичната си възраст със свързаните със здравето решения, които вземате в ежедневието си.
Нещо повече, изследователите установяват, че вашата биологична възраст спрямо хронологичната ви възраст е по-добър индикатор за вашето здравословно състояние или прогнозната продължителност на живот, в който не боледувате в напреднала възраст. Това е добра новина за повечето от нас, защото повечето хора предпочитат да живеят по-здравословно, отколкото да живеят по-дълго.
Също така вашата биологична възраст може да ви помогне да видите дали ви предстои дълголетие. Оказва се, че вашата хронологична възраст или колко години сте на базата на течението на времето, е лош показател за вашето здраве и дори, след определена възраст, лош показател за оцеляване или смъртност.
Това е особено вярно, когато наближавате един век живот. Идеята, че сте „една година по-близо до смъртта“, става все по-малко вярна с напредването на възрастта, особено с всеки рожден ден, който имате след като сте навършили 90. Връзката между вашата хронологична възраст и вашата смъртност дори е почти нулева, когато навършите своите 100. А това си е сериозна възраст, пожелаваме ви да я достигнете.
Известна също като физиологична или функционална възраст, биологичната възраст се различава от хронологичната възраст, тъй като отчита редица фактори, различни от това в кой ден сте се родили.
Погледнато през тази призма, концепцията за биологична възраст и биологично стареене е може би „по-правилна“. Това е така, защото при нейното изчисляване се вземат предвид важни биологични и физиологични фактори на развитие, вместо да се акцентира само върху изминалото време от раждането като универсална величина на измерване.
Някои от тези фактори включват:
- Хронологична възраст;
- Генетика (например колко бързо се активира антиоксидантната защита на тялото, как работи имунитетът, процеси като метилация и други);
- Начин на живот – навици, работа, сън, спорт, отношения, стрес;
- Хранене – съдържание, честота, разнообразие, дефицит на микроелементи, осигуряване на течности, прием на лекарства;
- Заболявания и други състояния – наследствени, автоимунни, хронични, онкологични и други.
Използвайки тези насоки заедно с различни математически модели, медицинските специалисти могат да разберат каква е възрастта на вашето тяло. И въпреки че хронологичната възраст е фактор в този списък, може да не се покаже същата биологична възраст като хронологичната възраст.
Нови области на изследване и нов поглед върху възрастта
Възходът на епигенетиката (сложна област на изследване, която разглежда и анализира специфични промени в генната активност) и идентифицирането на биологичната възраст са разглеждани от някои специалисти като свещения граал при разбирането как остаряваме. „Преди години предполагахме, че геномът, цялата ни ДНК библиотека, не се променя през живота на човек. Това е доказано като грешно – може да бъде променено от околната среда “, споделя Илейн Чин, доктор по медицина, основател и главен медицински директор в Executive Health Centre.
Сега учените са идентифицирали биомаркери (химични промени) в ДНК на индивида, които съответстват на остаряването. Тези промени могат да помогнат да се предскаже колко добре ще остареете, колко дълго ще живеете и дали имате повишен риск от хронично заболяване.
Изчисляване на биологичната възраст – европейски опит
Изследователи от Karolinska Institutet провеждат популационно проучване, което е проследило 845 участници на средна възраст и възрастни хора за период от 20 години. Резултатите от проучването показват, че някои маркери са особено важни за прогнозиране на риска от ранна смърт.
Степента на крехкост, базирана на личните отчети на участниците за различни симптоми, е една; друг фактор е епигенетичният часовник (оценител на възрастта за метилиране на ДНК), който е свързан с начина на експресиране на различни гени.
Други изследвани маркери включват дължина на теломерите, кръвни биомаркери и когнитивни и физически способности. Тези маркери също са свързани с повишен риск от ранна смърт.
Финансираното от ЕС „Европейско проучване за установяване на биомаркери на човешкото стареене“ MARK-AGE провежда мащабно проучване на над 2300 индивида на различна възраст от седем места в цяла Европа. Друга изследователска група съдържа субекти, родени от дълголетен родител, принадлежащ към семейство с дълголетни братя и сестри.
Всички участвали субекти предоставят антропометрична, клинична и социална информация. Физикалният преглед включва измервания като индекс на телесна маса, обиколка на талията и ханша, както и кръвно налягане и сърдечна честота. Освен това субектите даряват периферна кръв за по-нататъшен генетичен и имунофенитопиращ анализ.
Изследвани са поредица от предполагаеми ДНК-базирани маркери като метилиране на ДНК, възстановяване на ДНК и дължина на хромозомата. На ниво протеин, изследователите разглеждат някои модификации на протеини и признаци на увреждане на протеините. Тъй като имунните отговори намаляват с остаряването, се оценяват и редица имунологични параметри като нива на антитела и цитокини.
От тези биомаркери са избрани десет въз основа на способността им да свързват по-добре биологичната с хронологичнатата възраст в популацията. Резултатите от изследването на тези биомаркери впоследствие са използвани за изчисляване на резултат, който служи като прогноза за биологичната възраст на индивида.
Резултатите показват, че метилирането на ДНК е свързано с възможното зависимо от възрастта ниво на експресия на някои гени, чиято експресия е свързана със стареенето или дълголетието.
Вниманието е насочено и към дължината на теломерите, което е свързано с модификациите на модела на субтеломерно ДНК метилиране.
Американският опит – един пример
Д-р Майкъл Менделсън от Бостънската детска болница, отделение по кардиология публикува в журнала на Американската кардиологична асоциация (JAHA) материал относно епигенетичното ускоряване на възрастта. В него той посочва, че:
“Възможността за сърдечно-съдови здравни приложения възниква, когато се установи, че разликата между възрастта, обусловена от метилирането на ДНК, и хронологичната възраст, често наричана епигенетично ускоряване на възрастта, е свързана с клинични черти. “
“Положителна или ускорена епигенетична възраст настъпва, когато прогнозираната възраст на метилиране на ДНК на индивида е по-голяма от тяхната хронологична възраст.”
За MethylAge
MethylAge е кръвен тест за оценка нивото на ДНК метилация (хидроксиметилация 5hmC) в организма, което корелира с биологичната възраст на индивида.
Натрупването на 5hmC в остарели клетки може да бъде резултат от неефективно активно деметилиране поради променена активност на ТЕТ и намалено пасивно деметилиране поради по-бавна пролиферация. Това се посочва в друго проучване публикувано в Future Medicine през февруари 2020-та година.
Нивата на хидроксиметилация (5hmC) са маркер за биологичната възраст и процесите на остаряване, реципрочно предпоставките за отключване на редица заболявания.
Възползвайки се от този тест може да установите на каква биологична възраст сте, какви са рисковете за развитие на когнитивни увреждания, ментални заболявания, болест на Алцхаймер и други. Новите изследвания, свързват хидроксиметилацията с възникването на злокачествените заболявания. В действителност, различните масивни тумори и левкемията показват силно намалени нива на 5hmC. Поради тази и други причини хидроксиметилацията става все по-значим фактор за оценка на биологичното остаряване, а в настоящия контекст – и на биологичната възраст.
Използвани ресурси
Jazwinski SM, Kim S. Examination of the Dimensions of Biological Age. Front Genet. 2019;10:263. Published 2019 Mar 26. doi:10.3389/fgene.2019.00263
Mitnitski AB, Rutenberg AD, Farrell S, Rockwood K. Aging, frailty and complex networks. Biogerontology. 2017 Aug;18(4):433-446. doi: 10.1007/s10522-017-9684-x. Epub 2017 Mar 2. PMID: 28255823.
Jazwinski SM, Kim S. Metabolic and Genetic Markers of Biological Age. Front Genet. 2017 May 23;8:64. doi: 10.3389/fgene.2017.00064. PMID: 28588609; PMCID: PMC5440459.
Jackson SH, Weale MR, Weale RA. Biological age–what is it and can it be measured? Arch Gerontol Geriatr. 2003 Mar-Apr;36(2):103-15. doi: 10.1016/s0167-4943(02)00060-2. PMID: 12849085.
Mendelson MM. Epigenetic Age Acceleration: A Biological Doomsday Clock for Cardiovascular Disease?. Circ Genom Precis Med. 2018;11(3):e002089. doi:10.1161/CIRCGEN.118.002089
Longitudinal trajectories, correlations and mortality associations of nine biological ages across 20-years follow-up,” Xia Li, Alexander Ploner, Yunzhang Wang, Patrik Magnusson, Chandra Reynolds, Deborah Finkel, Nancy Pedersen, Juulia Jylhävä, Sara Hägg, eLife, online Feb. 11, 2020, doi: 10.7554/eLife.51507
European Study to Establish Biomarkers of Human Ageing MARK-AGE; https://cordis.europa.eu/project/id/200880
Mendelson MM. Epigenetic Age Acceleration: A Biological Doomsday Clock for Cardiovascular Disease?. Circ Genom Precis Med. 2018;11(3):e002089. doi:10.1161/CIRCGEN.118.002089
Alterations in 5hmC level and genomic distribution in aging-related epigenetic drift in human adipose stem cells, Joanna Borkowska , Anna Domaszewska-Szostek (…), https://doi.org/10.2217/epi-2019-0131
А, това изследване може ли да се прилага на деца?
Здравейте, да, може.
Няма никаква информация за това как и къде може да се направи теста
Здравейте, свържете се с нас по телефон и ще получите точна информация. Може да го направите в Детокс Център.
Каква е цената???
Здравейте, цената е 199 евро + 40 евро такса транспорт.