Задръстване рано сутрин. Закъснявате за важна среща, гледате как минутите се движат, а вие – не. Вашият хипоталамус, малка контролна кула в мозъка ви, решава да пусне сигнал: Изпрати хормони на стреса! Тези хормони на стреса са същите, които карат организма да реагира в случай на застрашаваща живота опасност. В резултат, сърцето започва да бие учестено, дъхът ви се ускорява и мускулите ви са готови за действие. Този отговор е предназначен да защити тялото ви при спешни случаи, като ви подготви да реагирате бързо. Но когато стресовата реакция се случва ден след ден, тя може да постави вашето здраве на сериозен риск. Запитайте се:
Какво място заема стресът в живота ви?
Колко често сте напрегнати и дали напрежението е повече от спокойствието?
Дали ситуациите, в които попадате, наистина заслужават това напрежение?
Стресът е естествена физическа и психическа реакция на организма. Всеки от нас изпитва стрес от време на време. Всичко от ежедневни отговорности като работа и семейство до сериозни житейски събития като диагноза на определена болест, война или смърт на любим човек предизвиква различен по степен стрес. За незабавни, краткотрайни ситуации стресът може да бъде полезен за вашето здраве. А така наречените хормони на стреса могат да ви помогнат да се справите с потенциално сериозни ситуации. Вашето тяло реагира на стрес именно чрез освобождаването на тези хормони, които подготвят мускулите за реакция.
И все пак, ако стресовата ви реакция не отшуми скоро и тези нива на стрес остават повишени много по-дълго, отколкото е необходимо за оцеляването, това може да окаже влияние върху вашето здраве. Когато стресът стане хроничен, обаче, може да предизвика различни заболявания и да повлияе на общото ви благополучие.
Хроничен стрес – как да го разпознаете
Може да отличите хроничния стрес по няколко основни проявления, които се срещат и при двата пола:
- Раздразнителност;
- Безпокойство;
- Депресия;
- Главоболие;
- Безсъние.
Но физическото и психическото изражение на стреса не приключва до тук с тези често срещани оплаквания. Той засяга различни органи и системи по разнороден начин и трябва да се разглежда като сложно преживяване и проблем с няколко лица.
Нервна система
Вашата централна нервна система (ЦНС) кара тялото ви да се подготви за борба или бягство от заплахата, в случая стреса. В мозъка ви хипоталамусът казва на надбъбречните жлези да освобождават хормони на стреса адреналин и кортизол. Тези хормони увеличават сърдечния ви ритъм и изпращат кръв към областите, които се нуждаят най-много в спешни случаи, като мускулите, сърцето и други важни органи. Когато заплахата изчезне, хипоталамусът следва да върне всички системи към нормален ритъм на работа. Ако това не се случи, хормоните на стреса ще продължат да се отделят в тялото.
Дихателна и кръвоносна система
Отделените от надбъбречните жлези хормони на стреса засягат дихателната и кръвоносната система. По време на реакцията на стрес дишате по-бързо, за да разпределите бързо богатата на кислород кръв към тялото. Ако вече имате проблем с дишането като астма или емфизем, стресът може да направи дишането още по-трудно. При стрес сърцето ви изпомпва кръв по-бързо, а кръвоносните съдове се стесняват и отклоняват повече кислород към мускулите, така че ще имате повече сила да предприемете действия. Но това също повишава кръвното ви налягане за определено време.
Храносмилателна система
При стресиращи обстоятелства и събития, черният дроб произвежда повече глюкоза, за да ви даде енергия. Ако сте под хроничен стрес, тялото ви може да не успее да се справи с този допълнителен глюкозен скок. Хроничният стрес може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2.
Приливът на хормони на стреса, бързото дишане и повишената сърдечна честота също могат да разстроят храносмилателната система. По-вероятно е да имате киселини или киселинен рефлукс в следствие на увеличената стомашна киселина. Стресът може да повлияе и на начина, по който храната се движи през тялото ви, което води до диария или запек.
Сексуалност
Стресът е изтощителен както за тялото, така и за ума. Не е необичайно да изгубите желанието си за секс, когато сте под постоянен стрес. Макар че краткосрочният стрес може да накара мъжете да произвеждат повече от мъжкия хормон тестостерон, този ефект не продължава дълго. Ако стресът продължи дълго време, нивата на тестостерон могат да започнат да намаляват. Това може да попречи на производството на сперматозоиди и да причини еректилна дисфункция или импотентност. По-голямото количество хормони на стреса в тялото може също да увеличи риска от инфекция при мъжките репродуктивни органи като простатата и тестисите.
Имунна система
Стресът стимулира имунната система, което може да бъде плюс за непосредствени ситуации. Засиленото отделяне на хормони на стреса може да ви помогне да избегнете инфекции и да излекувате раните. Но с течение на времето хормоните на стреса ще отслабят имунната ви система и ще намалят реакцията на тялото спрямо външни фактори.
Хората с голямо количество хормони на стреса в тялото са по-податливи на вирусни инфекции, грип и простуда, както и на други заболявания. Стресът също може да увеличи времето, необходимо за възстановяване от заболяване или нараняване, което е особено неприятно за хората в детска или напреднала възраст.
Какво е „количеството“ стрес във вашето тяло и как да се справите с него
Ако водите по-напрегнат начин на живот, преживели сте лична драма или просто искате да се погрижите за тялото си, добре е да обърнете внимание на количеството хормони на стреса, които се съдържат в тялото ви.
На помощ идват специализираните тестове за Невротрансмитери и хормони на стреса и Енергийното състояние и функцията на органите. С тяхна помощ може да се определи какво е текущото натоварване на организма, причинено от стрес, както и наличието на хормони на стреса.
Тестoвете за невротрансмитери и хормони на стреса Neuro Spot изследват невротрансмитерите, придружаващи стрес хормоните:
- Серотонин: сигнално вещество, отговарящо за настроението / хормона на щастието;
- Допамин: повишава концентрацията и мотивацията;
- Норадреналин: направлява пъргавината на ума;
- Адреналин: хормон на стреса;
- GABA: естественото успокоително на организма;
- Глутамат: естествен стимулант и детоксификатор на мозъка;
- DHEA: хормон на младостта;
- Кортизол: хормон на активността и стреса.
При теста за енергийно състояние на организма, само 6 електрода прикрепени към стъпалата, дланите и главата, доставят информация за функционирането на органите и техните влияния върху състоянието. Тук направленията са две – информационен анализ и спортен медицински анализ.
Тези специализирани тестове ще помогнат да се определи какъв е енергийният капацитет на организма ви, до колко добре функционират органите ви и има ли опасност от някакви заболявания.
Всичко това идва с индивидуална консултация със специалист, който ще ви даде ясна и изчерпателна информация за хранителен режим и здравословен начин на живот, които да държат всички хормони на стреса под контрол.
Ако искате да поемете контрол над стреса и да опознаете по-добре тялото си, запишете своя час за консултация и тест в DeTox Center.